131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

KADIN ÇİFTÇİLERE AKADEMİK DESTEK

19 Aralık 2019, Perşembe 06:53

     


Aliağa Belediyesi, üretici kadın çiftçiler için özel seminer düzenledi.

Aliağa Belediyesi ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü işbirliğinde organize edilen seminere öğretim üyeleri konuşmacı olarak katıldı. Öğretim üyeleri toprak verimliliğine ilişkin birçok konuyu katılımcılarla paylaştı. Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin öncülüğünde ücretsiz olarak düzenlenen seminere üretici kadın çiftçiler ilgi gösterdi. Aliağa Kadınlar Lokalinde bilinçli üretimin yapılmasına katkı sağlanması amacı ile düzenlenen seminer, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bihter Çolak Esetlili ’nin ‘Organik Tarımda Toprak Verimliliği Yönetimi’ konusundaki sunumu ile başladı. Esetlili, sunumunda; Toprak, su, bitki, gübre analizleri, kompost yapımı, toprak ve su kirliliği üzerine bilgiler aktardı. Esetlili ’nin ardından sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Mahmut Tepecik ise ‘Tarımsal Üretimde Sürdürülebilirlik ve İyi Tarım Uygulamaları’ hususunda bilgiler verdi.

“İşbirliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz”

Aliağalı üretici kadınlarla birlikte toprak verimliliği ve yönetimi üzerine değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bihter Çolak Esetlili, “Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte çalışmanın güzelliğini yaşadık. İlerleyen dönemlerde de işbirliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.

“Bilgi paylaşımını önümüzdeki günlerde de sürdüreceğiz”

Üretim ve ziraat konularında üretici kadınları bilgilendirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Doç. Dr. Mahmut Tepecik, “Özellikle iyi tarım uygulamaları hakkında bilgilerimizi paylaştık. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Budak hocamızın da daha önceki ziyaretleriyle sayesinde bilgi paylaşımını önümüzdeki günlerde de sürdüreceğiz. Zirai anlamda elimizden gelen tüm katkıları yapmaya çalışacağız. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Aliağa Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Aliağalı kadın çiftçilerden teşekkür

Aliağalı kadın çiftçiler olarak doğal tarım yapmak için yola çıktıklarının altını çizen Aliağa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Berrin Argunhan, “İlk etapta organik tarım nasıl yapılır onu öğrendik. Toprağı tanımanın, toprağın yapısını bilmenin doğal ve sağlıklı bir tarım yapmak için çok önemli olduğunu fark ettik. Bu anlamda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ve Aliağa Belediyesi’nin bizlere verdiği desteğe çok teşekkür ediyoruz” dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler