131019098
29 Şubat 2024, Perşembe

39 suç örgütü çökertildi

19 Aralık 2023, Salı 06:22

     


İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir'in 4 aylık güvenlik operasyon ve kontrolüne ilişkin raporu açıkladı. Elban, operasyonlarda 39 suç örgütünün çökertildiğini, 386 kişinin yakalandığını söyledi.

İzmir Valisi Süleyman Elban, göreve başladığı 16 Ağustos'tan bu yana kentte yürütülen güvenlik çalışmalarına ilişkin bilgileri, İzmir Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Osman Kılıç ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel'in katıldığı toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı. Kamu hizmetlerinin kesintisiz sürmesi için ekiplerin çalıştığını belirten Elban, eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye her alanda yoğun faaliyetler yürütüldüğünü ve güvenlik konusunda da önemli operasyonlar ve kontroller yapıldığını ifade etti. Elban, metropol iller arasında yer alan İzmir'de ciddi bir düzensiz göçmen gündemi olduğunu dile getirerek, "16 Ağustos'tan bu yana 21 bin 619 kaçak göçmen yakalanmıştır. Bu işlerle ilgili organizatörlük yapan 385 organizatör yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. Gökmen kaçakçılığı konusundaki çalışmalarımızı yoğunluğunu artırarak devam ettireceğiz." dedi.

“Gençlerimizin uyuşturucuya bulaşmaması için önleyici faaliyetler yürütüyoruz”

Narkotik suçların engellenmesine yönelik operasyonların da bir başka önemli konu olduğuna dikkati çeken Vali Elban, şu bilgileri verdi: "Bu konuyla ilgili olarak tüm birimlerimiz 24 saat esasına göre çalışma yapıyorlar. 4 aylık sürede 10 bin 256 narkotik olayda 11 bin 650 kişi gözaltına alındı. Toplam 455 kilo uyuşturucu, 1 milyon 247 bin sentetik hap, 7 bin 614 kök kenevir ele geçirildi. Gençlerimizin, uyuşturucuya bulaşmaması için önleyici faaliyetlerimizi yürütüyoruz." Elban, trafik denetimleri kapsamında 2 milyon 75 bin 283 aracın kontrol edildiğini ve 375 bin 302 araç hakkında işlem yapıldığını, sahil güvenlik denetimlerinde ise 2 bin 940 teknenin kontrol edildiğini ve 481 tekne hakkında da işlem gerçekleştirildiğini belirtti.

Organize suçlara yönelik çalışmalarda son durum

Suç örgütlerine yönelik operasyonların da hız kazandığını aktaran Elban, "39 suç örgütü operasyonla çökertildi ve 386 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Bu ve benzeri yapılanla ilgili mücadelede kararlılıkla sürekli devam edeceğini özellikle vurgulamak isterim. Ayrıca, mahkemelerde yargılaması tamamlanmış, 5 yıl ve üzeri ceza almış 2 bin 245 kişi yakalanmıştır. Bu sürede 1712 tabanca, 282 tüfek, 8 uzun namlulu silah, 151 kuru sıkı tabanca, 1188 kesici ya da delici alet, 19 bin 57 fişek ele geçirilmiştir." diye konuştu. Vali Elban, mala karşı işlenen suçların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azalarak 12 bin 277'ye düştüğünü dile getirerek, toplam hırsızlık olayının da yüzde 48 azaldığını ve 4 bin 591'e indiğini belirtti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın toplum huzurunu bozanların ihbarı konusunda vatandaşlara yaptığı çağrıyı yinelediklerini ifade eden Elban, şunları kaydetti: "Herhangi bir konuda ihbarda bulunmak istiyorsanız tereddütsüz aramanızı istiyoruz. Uyuşturucuyla, soygunla, kadına yönelik şiddetle ilgili veya başka konularla ilgili her ne olursa olsun, ne tür bir problem görüyorsanız çok hızlı bir şekilde 112'yi ararsanız biz de süratle olaya müdahale ederiz. Belki o suçu oluşmadan önleme şansımız olur, en az sıkıntıyla gideririz."

(AA) 
Son Eklenen Haberler