25 Temmuz 2024, Perşembe

‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’ ilk mezunlarını verdi

20 Ocak 2024, Cumartesi 06:41

     


Tüpraş'ın Batman Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü "Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı" ilk mezunlarını verdi.

Tüpraş'ın Batman Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü 'Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı' ilk mezunlarını verdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tüpraş’ın 'Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Programı'nın ilk etabında tüm öğrencilere yönelik 'İnovasyon ve Girişimciliğin Temelleri Seminerleri' düzenlendi. Söz konusu programın ikinci etabında ise değerlendirmelere göre seçilen 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bir gruba yoğunlaştırılmış girişimcilik eğitimleri verildi.

Yenilikçi fikir geliştirme, yeni bir girişime başlama, problemi anlama, çözümü tasarlama, pazar araştırması, iş modeli bileşenleri, girişimcilik araçları ve sunum teknikleri gibi modüllerden oluşan program aracılığıyla öğrenciler, problem çözme ve ürün geliştirme yetkinliklerini geliştirdiler. Projelerini başarıyla tamamlayarak sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler 'Girişimcilik Programı Katılım Sertifikası' almaya hak kazandı.

Projenin ilk adımını 'Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı' ile başlatan şirket, bu alanda yürüttüğü farklı eğitimlerle 2027'ye kadar, 90 bini ortaokul ve 10 bini üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 100 bin kız öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Çiler Şengelir Teber, programın yürütülmesinde büyük katkı sağlayan Batman Üniversitesi Rektörü, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kariyer Merkezi ve tüm akademisyenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti: 'Koç Holding'in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Nesiller Boyu Eşitlik Forumu'ndaki küresel liderliği kapsamındaki taahhütlerine katkı sağlayacak bir dizi çalışma başlattık. Bu çalışmaların ilk adımını Batman Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğümüz Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı ile attık. Öğrencilerimiz bir yıl boyunca yoğun emek harcadılar. İklim değişikliğiyle mücadeleye katkı projesinden, üniversite gençlerine yönelik mentorluk uygulamasına, kişiye yönelik sağlık çözümlerinden engellilere yönelik uygulamalara birçok farklı konuda inovatif projeler üreterek programı tamamladılar. Hatta bir grubumuz kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalıştı ve acil durumlar için bir bileklik tasarladı. Öğrencilerimiz, aldıkları eğitimler neticesinde inovasyon ve teknoloji alanında projeler üreterek kendilerini geliştirme fırsatı buldu. Burada edindikleri girişimcilik deneyimi de kariyerlerine yansıyarak, öğrencilerimizin hedeflerini gerçekleştirmelerine vesile olacak.'

(AA)

 

  
Son Eklenen Haberler