131019098
25 Temmuz 2021, Pazar

10 BİN TONLUK YÜZER HAVUZ TSK’NIN HİZMETİNE GİRDİ

20 Şubat 2021, Cumartesi 07:06

     


10 bin tonluk yüzer havuz, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı İzmir Tersanesi Komutanlığı’ndaki törenle TSK’nın hizmetine girdi. Bakan Akar, buradaki törenin ardından Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda düzenlenen 2'nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni'ne katıldı.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesinin katıldığı törenle hizmete alındı. 10 bin tonluk yüzer havuz, Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile diğer yetkililerin katıldığı İzmir Tersanesi Komutanlığındaki törenle hizmete girdi. Milli Savunma Bakanı Akar, törendeki konuşmasında, son dönemde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında yerli ve milli savunma sanayinin öneminin daha da ortaya çıktığını belirtti.

“Türkiye uluslararası alanda bir özne haline geldi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin etki ve ilgi alanının her geçen gün genişlediğini, Türkiye’nin uluslararası alanda bir özne haline geldiğini ifade eden Akar, "Fedakar ve kahraman ordumuzu yüksek teknoloji ürünü yerli ve milli silah sistemleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gayretlerimizin meyvelerini de toplamaya başladık." diye konuştu. Törenin ardından Akar ve komutanlar, havuzu gezerek yetkililerden bilgi aldı. Beklenen maliyetin yaklaşık yarı fiyatına ve belirlenen sürenin çok öncesinde hizmete alınan yüzer havuz, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önümüzdeki dönemde envantere alacağı platformlara da hizmet verebilecek. 10 bin ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer havuz 175,60 metre uzunluğunda ve 35.54 metre iç genişliğine sahip. 1 saat içinde dalabilen havuzda 2 adet elektro hidrolik tip seyyar hareket edebilen vinç bulunuyor.

Foça’da Sancak Tevcih Töreni'ne katıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İzmir Tersanesi Komutanlığındaki törenin ardından, Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda düzenlenen 2'nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni'ne katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Akar, sancağı Albay Gökhan Temizöz'e teslim etti. Akar, törendeki konuşmasında, Türkiye'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, tüm sorunları uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, karşılıklı iyi niyet, saygı ve diyalog çerçevesinde müzakereyle, barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler