131019098
5 Mart 2024, Salı

İnsanların doğru bilgiye ulaşmasını amaç edinen bir site

20 Mart 2023, Pazartesi 11:09

     


Tulomsas insanların internet üzerinden doğru bilgiye ulaşmasını amaç edinmiş bir sitedir. Site üzerinde bilim, felsefe, mitoloji, psikoloji gibi birçok alandan birbirinden farklı bilgiler edinebilirsiniz. Her yaşa uygun bilgiler barındırmaktadır. Bu platform genel hatlarıyla 10’a yakın bölümden ve içerisinde tonlarca içerikten oluşmaktadır.

Bilim Tulomsas platformunun bilim kısmı kesinlikle bilim severler için birebirdir. Sadece fizik, kimya gibi belirli bir alanda değil bilimin birçok alanı ile ilgili dilediğiniz bilgiye çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse biyoloji alanından çok hücreli canlılar hakkında nedir, nasıl gelişirler, gibi bilgiler ve evrim hakkında doğal seleksiyon gibi işin temelinden transpozon gibi daha detaylı bilgilere kadar bilgileri bu platformda bulabilirsiniz. Bir başka örnek fizik alanından ilerlersek; Ses boşlukta yayılır mı? sorusunun cevabının hayır olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde fiziğin alt dalları (manyetizma,atom fiziği, nükleer fizik, yüksek enerji ve plazma fiziği vb..) gibi alanlar hakkında da öğrenebileceğiniz birçok şey var, ‘Ben işe daha çok tarih açısından bakıyorum.’ diyorsanız El-Cezeri Kimdir gibi dünya tarihine adını yazdırmış bilimciler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Edebiyat Bu platformda edebiyat açısından da birbirinden etkileyici şairlerin hayatları gibi konularda yer edinmektedir. Eğer Machiavelli’nin prensi, Ahlaki hayalcilik veya ernesto che guevera kimdir gibi sorular sizin aklınızda bir soru işareti ise bu bölüm aklınızdaki soruları giderecektir. Bunun yanında bilim-kurgu, gerilim, korku gibi birçok türde kitap tavsiyeleri de bulabilirsiniz. Eğer edebiyatı biraz felsefe ile birleştiğinde seviyorsanız insan tarihinde sorulan en önemli sorulardan biri olan ‘Mutluluk nedir?’ gibi sorular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Felsefe Felsefeyi biraz daha detaylandıracak olursak ‘Mutluluk nedir?’ gibi soruların yanında daha felsefe tarihine yönelik içeriklerde bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Liberalizmin doğuşu veya temsilcileri gibi, aynı şekilde Rasyonalizm,kritisizm ve septisizm hakkında oldukça doyurucu, açıklayıcı içeriklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İslam, Hristiyanlık gibi dinler veya agnostisizm gibi inançlar hakkında da genel hatlarıyla özelliklerinden, tarihinden bahseden makaleler bulunmaktadır. Onun dışında daha kişi odaklı bakıyorsanız demokritos, thales, aristo veya konfüçyus gibi birçok felsefecinin felsefesini, Bu felsefeleri kurarkenki yaşam şartlarında ne gibi "tecrübe nedir"ler edinmiş öğrenebilirsiniz.

Tarih Tarih alanında da bir sürü farklı milletlerin bir sürü farklı dönemlerde yaşadıkları siyasi, dini gibi her açıdan bilgiler öğrenebilirsiniz. Türkler üzerinden örnek vermek gerekirse tarih boyunca türklerin kullandığı alfabe çeşitleri, Ahilik hakkında bilgiler, geleneksel türk sanatları, Türkiye’de kutlanan bayramlar ve bunların tarihte nasıl var olduklarını öğrenebilirsiniz. Yapılan savaşlar, imzalanan antlaşmalar, siyasi yapılar gibi ülkelerin birbirleri ile olan ilişkileri ve zaman içerisindeki değişimi gibi bilgiler edinebilirsiniz.

Mitoloji Benim ilgi duyduğum alanlar tarihin daha çok efsaneleşmiş hikayelerini, mitolojik bilgileri üzerine diyorsanız Zeus’a kafa tutan Prometheus’ un hikayesi, Evliliğin ve aşkın tanrıçası olan Hera, Güzellik denildi mi ilk akla gelen Tanrıça Aphrodite hakkında veya daha genel bakıyorsanız Mısır mitolojisi ve tanrıları veya İskandinav mitolojisi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Psikoloji Tripofobi (Delik fobisi),psikoz, maladaptive daydreaming disorder (uyumsuz hayal kurma),depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, bunun yanında rhythm 0 gibi psikolojik deneyler, Tourette, peter pan gibi sendromlar, borderline,şizofreni, gibi kişilik bozuklukları ve bu kişilik bozukluklarına sahip insanların hayatları hakkında bir şeyler öğrenmek ilginizi cezbediyor ise bu platforma bir göz atmalısınız.

Sanat Bu kategoride Pablo Picasso tarafından çizilen Guernica Tablosunun nasıl çizildiği, beethoven’ın Für Elise bestesini yazarken yaşadığı olaylar, Theremin gibi ismini nadir duyduğumuz müzik aletlerinin nasıl çalındığı, gotik mimari ve aynı şekilde farklı milletlerin kendine has sanatları hakkında oldukça fazla bilgi bulabilirsiniz.

Diğer Daha çok kafa dağıtmak için internette dolanıyorsanız ve sadece genel kültür olsun diye birkaç bilgi edineyim şeklinde düşünüyorsanız keşfet bölümünden herhangi bir konu hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz veya bir kişinin kim olduğunu, nasıl bir hayat yaşadığını merak ediyorsanız kimdir bölümünde ve aynı şekilde herhangi bir konuda dünyanın en iyisi kim onu merak ediyorsanız da dünyanın enleri bölümünde gezebilirsiniz. Son olarakta hiçbirine tıklamak istemiyorsanız rastgele içerik adlı bölümden birbirindne bağımsız bir sürü konuya erişim sağlayabilirsiniz.

Site Adresi: www.tulomsas.com.tr 
Son Eklenen Haberler