131019098
22 Ekim 2021, Cuma

ESKİ DEVLET HASTANESİ ÇÜRÜMEYE TERKEDİLDİ

20 Nisan 2021, Salı 06:58

     


İki yıl önce kapısına kilit vurulan Foça sahilinde bulunan 25 yataklı devlet hastanesi çürümeye terk edildi. İçindeki tıbbi cihazları ve eşyaları talan edilen hastane için vatandaşlar Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Foça’da Küçükdeniz Limanı Sahili’nde bulunan eski devlet hastanesi binası ilgisizlikten çürümeye başladı. Bilinmeyen kişilerce kapıları, camları kırılan ve içindeki malzemeler talan edilen hastane içeriye oyun oynamak için giren çocuklar için de büyük tehlike oluşturmaya başladı. Daha önce imza toplayarak eski hastanenin aile ve toplum sağlığı merkezi birimi olarak açılmasını isteyen vatandaşlar talepleriyle ilgilenilmemesinden ve binanın giderek metruk hale gelmesinden şikâyetçi.

Alkol ve uyuşturucu kullananlara mekan

Foça’nın mevki olarak en değerli noktalarından birinde kurulu olan bina 1932 yılından 2019 yılına kadar askeri hastane, sağlık evi, hükümet tabipliği, sağlık merkezi, merkez sağlık ocağı ve 25 yataklı Foça Devlet Hastanesi olarak sağlık hizmeti verdi. 2019 yılı başlarında kapasite olarak yetersiz kaldığı için Atatürk Mahallesi yamaçlarında inşa edilen 50 yataklı yeni devlet hastanesi binasına taşındı. O tarihten sonra bina boş kaldı. Bu süre içinde kimliği belirsiz kişiler tarafından kapı ve camları kırıldı. İçinde kullanılabilir durumdaki bazı eşya ve malzemeler çalınmaya başladı. Çevrede ikamet edenler; koridorlarda ve hastane odalarında açılmış kanepelerde geceleyenler, uyuşturucu madde ve içki içmek için hastaneyi kullananlar, içkili halde kavga eden ve camları kıran gruplar, plajdan çıkıp tuvalet ve duş ihtiyaçlarını gidermeye çalışanlar olduğunu gördüklerini belirterek şikayetçi oldular.

Metruk bir görünüme kavuştu

Hastanenin yakınlarındaki butik otel ve kafeler de olumsuzluklardan etkilendi. Kapı ve pencere camlarının kırık olduğunu gören çocuklar kendilerini bekleyen tehlikelere aldırmadan binayı oyun alanı olarak kullanmaya başladı. 2 bin 200 metrekare alan üzerine kurulu hastane binasının içi hem bakımsızlıktan hem de kırıp dökmeye dayalı zarar vermelerden harabeye dönerken, bahçe seyyar satıcıların mal indirip bindirdiği ve her türlü aracın gelişigüzel park edildiği otopark olarak kullanılmaya başlandı. Bina giderek geceleri etrafından geçilirken tedirginlik duyulan metruk bir görünüme kavuştu.

Aile ve toplum sağlığı merkezi olarak kullanılması istendi

100’ü aşkın vatandaş Mayıs 2019’da toplanarak ilçe nüfusunun yaşlı olduğuna ve yazın 3 katına çıktığına dikkat çekerek, atıl kalan eski hastane binasının aile ve toplum sağlığı merkezi olarak kullanılması için eylem ve basın açıklaması yaptı. Ancak gerek vatandaşların gerekse ilgililerin çabalarından sonuç alınamadı. Çürümeye ve yıkılmaya yüz tutan binanın geleceğinin ne olacağı açıklığa kavuşturulamadı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler