131019098
24 Ekim 2020, Cumartesi

“ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZ VE KAMUOYU YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR”

20 Mayıs 2019, Pazartesi 06:25

     


TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Tüpraş’ta devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sürecin tıkanmasına neden olan 3 maddenin iddia edilenin aksine şirketin çalışma düzeninin tesisi ile ilgili olduğunu söyleyen Yelmenoğlu, “Israrla gerçeği olduğundan farklı gösteren açıklamalar yapılarak, çalışma arkadaşlarımız ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir.” dedi.

TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Tüpraş’ta örgütlü bulunan Petrol İş Sendikası ile 30 Ocak’tan bu yana yürüttükleri Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüpraş’ın yönetim felsefesinin temelini hak temelli adil bir yaklaşımın oluşturduğunu söyleyen Yelmenoğlu, “Tüm faaliyetlerimizi bu kapsamda ve sendikal haklara istisnasız saygı göstererek yerine getirmekteyiz. Bununla birlikte, risk düzeyi son derece yüksek olan sektörümüzde iş barışının korunmasına da büyük önem veriyoruz. Bu noktada özellikle belirtmek isteriz ki, Tüpraş’taki iş barışı, sadece tesislerimizdeki çalışma düzeninden ibaret değildir. Ülkemizin ekonomisi ve sanayisini ilgilendiren çok önemli boyutlarının bulunduğu açıktır.” dedi.

“3 madde şirketimizin çalışma düzeni tesisi ile ilgili”

Bu anlayışla ve masada çözüme ulaşmak hedefiyle 30 Ocak 2019'dan bu yana Petrol İş Sendikası ile Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini müzakere ederek, sonuçlandırmayı arzu edip sürdürdüklerini kaydeden Genel Müdür Yelmenoğlu, “Ancak iş süreçlerimizin sürdürülebilirliği, verimliliği ve emniyeti açısından elzem olduğuna inandığımız ve Petrol İş Sendikası’nın farklı kurumlarda sözleşmelere dâhil ettiği 3 temel maddeyi tüm gayretlerimize rağmen maalesef müzakere fırsatını bulamadık. Tüm iyi niyetli çabalarımıza karşın, 13 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen 11. toplantımız sonrasında, arabulucunun uyuşmazlık tutanağını İş-Kur’a göndermesiyle birlikte bahse konu olan süreç, Yüksek Hakem Kurulu'na yönlenmiş bulunmaktadır. Sözleşme sürecinin görünürde tıkanmasına neden olan 3 madde iddia edilenin aksine tümüyle şirketimizin en temel hakkı olan çalışma düzeni tesisi ile ilgilidir. Bu konuya ilişkin ısrarla gerçeği olduğundan farklı gösteren açıklamalar yapılarak, çalışma arkadaşlarımız ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir.” diye konuştu.

“Çalışma arkadaşlarımızın geliri asgari ücretin 5,2 katı”

TİS sürecinin uzlaşma ortamından uzaklaştırılıp, süreci manipüle etmeye zemin hazırlandığını ifade eden İbrahim Yelmenoğlu, “Tüpraş’ta çalışma arkadaşlarımızın geliri asgari ücretin ortalama 5,2 katı, Ülke ekonomisinin lokomotifi olan temel sektörlerin ise ortalama 3 katı olmasına rağmen, karşı karşıya olduğumuz sözleşmenin ilk 6 ayı için yüzde 75’e varan artış talebine bakıldığında, niyetin bizleri uzlaşma ortamından uzaklaştırıp, süreci manipüle etmeye zemin hazırladığını üzüntüyle görmekteyiz. İlaveten, bilindiği üzere Petrol – İş Sendikası’nın Genel Kurul sürecinde olması sebebiyle TİS görüşmeleri hem kendi içlerinde hem de çalışma arkadaşlarımız nezdinde adeta bir seçim kampanyasına dönüştürülmüştür. Sendikanın maksatlı tutumunun açık bir örneği olarak gelinen noktada, “İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Yan Hakların İyileştirilmesi” gibi çalışma arkadaşlarımıza ilave kazanım getirecek yeni uygulamalarımızı sendikanın tutumu sebebiyle devreye alamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Herkesin itidalli ve sağduyulu davranacağına inanıyoruz”

TİS sürecinin hakkaniyetle çözülmesi için herkesi sağduyulu davranmaya davet eden TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı, “Özelleştirmeden bu yana 6,5 milyar doları aşkın yatırım gerçekleştiren ve bugüne kadar ilave 800 kişilik istihdam yaratan bir şirket olarak, bugüne kadar çalışma arkadaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için büyük hassasiyet göstererek, elimizden geleni yaptık. Ancak, geldiğimiz noktada, toplu sözleşme masasının tarafları olarak, yeni bir yaklaşım ortaya çıkmadığı ve yeniden masaya oturulmadığı sürece hem Şirketimiz hem de Petrol İş Sendikası sözü ve kararı Yüksek Hakem Kurulu’na bırakmak durumundadır. TİS sürecinin hakkaniyetle çözülmesi için tüm herkesin aynı hassasiyeti göstererek, itidalli ve sağduyulu davranacağına içtenlikle inanıyoruz.”

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler