131019098
12 Nisan 2024, Cuma

19 Mayıs coşku ile kutlandı

20 Mayıs 2023, Cumartesi 07:01

     


Aliağa’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. yıl dönümü coşku ile kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da tören ve etkinlikler ile kutlandı. Kutlama programı Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup sonrasında İstiklal Marşı okundu. Törene Kaymakam Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Serkan Acar, İlçe Garnizon Komutanı Faruk Altun, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Can Gökgöz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ömür Avcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz, kurum müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, STK’ların ilçe temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan kutlama programı Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kutlama etkinlikleri ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak için Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş kürsüye davet edildi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolunda atılmış en önemli adım”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş, “Bugün milletimizin, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 104. yıl dönümü. 19 Mayıs 1919 tarihi ulusal birlik ve beraberliğin, özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun, inançlı ve haklı savaşının cumhuriyet yönetimi ile taçlandırıldığı zorlu bir tarihsel sürecin başlangıcıdır. ‘Bağımsızlığım benim karakterimdir’ diyen Atatürk’ün 19 Mayıs’ta milli duygular içerinde Samsun’da attığı ilk adım. Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolunda atılmış en önemli adımdır. Türk milletinin vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs 104. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz. Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktaran toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptir. 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi için gençlere olan güveni sebebi ile de bu günü gençlerimize armağan etmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü , silah arkadaşlarını ve bu vatanı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.” dedi.

Gösteriler ilgiyle izlendi

Günay Karataş’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Sonrasında Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu Step-Cimnastik gösterisi ve cimnastik gösterileri sunuldu. Ardından Sınav Koleji öğrencileri halk oyunları gösterisi sergilendi. Sonrasında Aliağa Gençlik Merkezi Spor Kulübü sporcularının Tekvando gösterisi sunuldu. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Kurtuluş Mücadelesi adlı oratoryonun sergilenmesi ile program son buldu.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler