131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Gaziler unutulmadı

20 Eylül 2023, Çarşamba 06:39

     


Gaziler Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Aliağa Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921′de ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 102. yıl dönümü Aliağa’da kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama törenine; Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, Aliağa Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Volkan Gürler, Aliağa İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz, şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları, askeri erkan, kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti yöneticileri, sivil toplum temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende, Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun ve Gaziler adına Kıbrıs Gazisi İslam Doğan Kılıç Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Gazi Kılıç, “Bugün gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür”

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kıbrıs Gazisi İslam Doğan Kılıç yaptı. Kılıç , “Tarihin her döneminde, bağımsızlığını ve istikbalini canı pahasına kollayan aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi, ölürseniz şehit, kalırsanız gazi şeklindedir. Şanlı ve şerefli Türk Ordusu, dün olduğu gibi bugün de yarın da vatanımızın bütünlüğünün sigortasıdır. Hiç düşünmeden, geriye bakmadan, vatan, millet ve bayrak için emperyalist güçlerin topyekûn saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal eden tüm gazi arkadaşlarımızı gaziler günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum. Savaş meydanlarında canlarını ortaya koyan, kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür bugün. Gaziler günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

Kılıç’ın konuşmasının ardından 19 Eylül 1921 tarih ve153 Sayılı Kanunla Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ve Mareşallik Rütbesi verilmesi ile ilgili meclis tutanakları, Atatürk’ün meclise ve orduya teşekkür mesajı okundu. Program, öğrencilerin şiirlerini okumasının ardından şehitlik ziyaretiyle son buldu.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler