20 Haziran 2024, Perşembe

Okulların depreme dayanıklılık raporu

21 Şubat 2023, Salı 06:33

     


İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'deki okulların depreme dayanıklılığı hakkında açıklamada bulundu. Toplamda 128 okulun yıkıldığını ve bu okulların tahliye edilerek yapım ihale işlerinin hemen başladığını belirten Köşger, 36 okulun yapımının tamamlandığını ve 64 okulun ise yapımının devam ettiğini söyledi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, 2020'de İzmir depremi öncesi 83 okulun yıkılarak yenilenme çalışmalarına başlandığını ve bu okulların tahliye edilerek yapım ihale işlerinin hemen başladığını belirtti. Köşger, 30 Ekim 2022 tarihinde 30 okulda hasar tespiti yapıldığını ve bu okullarda da gerekli işlemlerin yapılarak tahliye işlemlerinin başladığını ifade etti. Köşger, ayrıca üniversitelerce yapılan incelemelerde 15 okulda daha yıkım kararı alındığını ve toplamda 128 yıkım kapsamındaki okuldan 36 okulun yapımının tamamlanarak eğitim öğretim hayatına kazandırıldığını belirtti.

“35 okulun yapımı tamamlandı”

Toplamda 128 yıkım kapsamındaki okuldan 36 okulun yapımının tamamlanarak eğitim öğretim hayatına kazandırıldığını söyleyen Köşger sosyal medya hesaplarında yaptığı açıklamada, "Eğitim yarıyılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ebeveynler açısından hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum. İzmir'de 2020 yılında yaşanan deprem öncesi Milli Eğitim Bakanlığının merkezden yürüttüğü depremsel incelemeler sonucunda 83 okul yıkım kapsamına alınmıştır. Akabinde 83 okul tahliye edilerek yapım ihale işleri hemen başlatılmıştır. 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrasında ise 30 okulda hasar kaydı tespiti yapılmıştır. Bu okullarda da gerekli incelemeler yapılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 15 okulda daha üniversitelerce yapılan incemeler sonucunda yıkım kararı alınmıştır. Toplam 128 yıkım kapsamındaki okuldan 35 okulun yapımı tamamlanarak eğitim-öğretime kazandırılmıştır. Yık-Yap kapsamında 47 okulun yapımı ise devam etmektedir. Geriye kalan 45 okuldan 20 okulun projelendirme işlemleri tamamlanmış olup ihale süreçlerine başlanmıştır. Kalan 25 okulun proje çalışmaları ise devam etmektedir. Bu 25 okulun da kısa sürede projelendirme işlemleri tamamlanacak olup ihale süreçleri başlayacaktır. Yıkılıp yeniden yapılacaklar haricinde de 64 okul, 2017-2022 yılları arasında eğitime kazandırılmıştır. Yine Yık-Yap kapsamı haricinde 15 okulun yapımına devam edilmektedir. 7 okulun projelendirme işlemleri tamamlanmak üzere olup ihale süreçlerine en kısa sürede başlanacaktır.” dedi.

“Riskli görülen sekiz okul tahliye edilecek”

Güçlendirme kapsamında 15 okulun güçlendirme işlemleri tamamlandığını söyleyen Köşger, “Güçlendirme kapsamında 29 okulumuzun güçlendirme inşaatları devam etmektedir. Hayırsever vatandaşlarımızın katkıları ile yapılan 2 okulumuz ile beraber ilimizde 64 okulun yapımı devam etmektedir. Bunlara ilaveten Pamukkale Üniversitesinin incelemeleri sonucu riskli görülen sekiz okul da tahliye edilecektir. Bu süreçte, sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin anlayışı ve desteği için teşekkür eder, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci yarısının hayırlı olmasını dilerim.” diye konuştu.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler