131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

BİSİKLET YOLU AĞI GENİŞLETİLİYOR

21 Ağustos 2019, Çarşamba 06:18

     


‘Bisiklet Dostu Kent Vizyonu’ hedefi ile çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi, kent içerisindeki bisiklet yollarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Son beş yılda yaptığı çalışmalar ile kent içerisindeki bisiklet yolu ağını genişleten ve Türkiye’nin en geniş bisiklet yolu ağına sahip olmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi, ‘Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi’ içerisinde yaklaşık 500 metrelik bisiklet yolunu bisikletseverlerin hizmetine sundu. Aliağa, Avrupa standartlarındaki bisiklet yollarıyla da bisiklet tutkunlarının dikkatini çekiyor.

13 kilometrelik bisiklet yolu

Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanı, sahil bandı, Ağapark plajı sosyal tesisleri ve kuş cenneti rotasını kapsayan yaklaşık 10 kilometrelik bisiklet yolu, Aliağalı bisiklet tutkunlarının vazgeçilmez rotaları arasında yer alıyor. Yeni Şakran Sahil Düzenlemesi kapsamında bir kilometrelik, İstiklal ve Hükümet Caddesi üzerinde yapılan yol düzenleme çalışmalarında bir buçuk kilometrelik, ‘Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi’ne ise yaklaşık 500 metrelik bisiklet yolu bisiklet tutkunlarının hizmetine sunuldu.

Eurovelo rotasında yerini aldı

Aliağa’nın bisiklet tutkunları için cazip bir adres olması için çabalar sürerken Aliağa’nın çevresindeki tarih, deniz ve doğa rotaları Avrupalı bisiklet tutkunlarının da sıklıkla ziyaret ettiği bir yer haline geldi. Avrupa Bisiklet Turizm Ağı Eurovelo’da yer alan İzmir’de bu ağın kuzeyindeki ayağında Aliağa’daki destinasyon da önemli yer tutuyor. Eurovelo ile İzmir’den Aliağa’ya, Bergama’ya kadar tarihi, turistik ve doğal güzellikler, Avrupa’dan gelen bisiklet gezginleriyle renkleniyor.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler