131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

21 Eylül 2021, Salı 06:28

     


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921′de ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilişinin 100. Yıl dönümü Aliağa’da düzenlenen törenle kutlandı.

Gaziler Günü Aliağa’da kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Kaymakam Ömer Karaman, Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, gaziler, gazi yakınları, şehit aileleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Tören, Cumhuriyet Meydanı’nda kaymakamlık, garnizon komutanlığı, belediye başkanlığı ve gazilerin Atatürk Anıtı’na çelenklerini sunması ile başladı. Günün anlam ve önemine ilişkin ilk konuşmayı Gazi İbrahim Erdemir yaptı. Erdemir, “Bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Toprağa vatan ruhu aşılayan şehitlerimizin kanları, gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarıdır. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Gazilik kahramanca bir mücadelenin ömür boyunca taşınacak onur ve övünç madalyasıdır” dedi.

Karaman:“Her zaman gazilerimizin ve şehit ailelerimizin yanındayız”

Gazi İslam Doğan Kılıç, yaptığı konuşmada, “Bizler vatan için görevimizi en iyi şekilde ifa etmek yolunda canımızı hiçe sayarken gelecek nesillerin de, şehit ve gazilerimizin emaneti olan kadim vatanımıza, devletimizin bekasına yönelen tehditleri gözünü kırpmadan bertaraf edeceklerine inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu cennet vatanı bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını kalbimizde yaşatıyoruz. Aliağa’daki tüm gazilerimizin birlik ve beraberlik içerisinde olmasını istiyoruz. Bizler her zaman gazilerimizin ve şehit ailelerimizin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.”

Şiirler ve gösteriler büyük alkış aldı

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören öğrencilerin şiirlerini okuması, zeybek gösterileri ve Engelsiz Mehteran Takımı’nın marşlarıyla son buldu. HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi’nin zeybek gösterisi ile Aliağa Engelsiz Mehteran Takımı’nın marşları katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Elif Gül Ateş’in seslendirdiği ‘Savaşan Gazi’ ve Ömer Kirişçi’nin ‘Yaşasın Kahraman Gazi’ isimli şiirleri büyük alkış aldı. Gaziler Günü Kutlama programı, gaziler, gazi yakınları, şehit aileleri ile Aliağa Mülki Erkanını bir araya getiren yemek organizasyonuyla sona erdi.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler