14 Haziran 2024, Cuma

Petkim’e gümüş ödül

21 Ekim 2022, Cuma 06:05

     


Petkim, KalDer İzmir şubesinin her yıl düzenlediği “Yılın Başarılı Ekibi” ödüllerinde gümüş ödülün sahibi oldu. Petkim’e ödülü “Ürün Paketleme ve Depolama Sahalarında 5S Uygulaması ile Kapasite Artışı ve Karbon Ayak İzi Azaltılması Projesi” getirdi.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye’nin iştiraki Petkim, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından bu yıl 5-6 Ekim 2022 tarihlerinde 22.’si düzenlenen ve çok sayıda kurum ve kuruluşun katıldığı Mükemmelliği Arayış Sempozyumu’nda ‘Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri’nden “Gümüş Ödül” kazandı.

Petkim’e ödül kazandıran “Ürün Paketleme ve Depolama Sahalarında 5S Uygulaması ile kapasite Artışı ve Karbon Ayak İzi Azaltılması Projesi” Türkiye’de ilk defa 5S metodolojisinin sürdürülebilirlik çalışmalarına kapsamlı bir şekilde entegre edildiği proje olarak dikkat çekiyor.

Petkim’de bir yıl süren proje sonunda; Paketleme ve depolama kaynaklı müşteri şikayeti %50 oranında düşürüldü. Plastik palet kullanımı optimizasyonu ile 1.027.472 kg/yıl daha az plastik kullanılır hale gelindi. Karbon Ayak İzi azaltılarak BM Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçları 12 No’lu ‘Sorumlu Üretim ve Tüketim’ hedefine katkı sağlandı. Forklift hız sınırının optimizasyonu ile 24.400 lt/yıl yakıt kullanımı önlendi. İlave bir kapalı alan yatırımı gerekmeksizin depolama amaçlı kullanılabilir kapalı alan kapasitesi %27 oranında artırıldı.  Yılın Başarılı Ekibi Ödülü, tüm kurum ve kuruluşların iyileştirmeye açık alan olarak belirledikleri konular için kalite tekniklerinin kullanılarak gerçekleştirdikleri projeleri ile başvurdukları bir ödül sürecidir.

SERKAN SELİNGİL 
Son Eklenen Haberler