131019098
20 Mayıs 2022, Cuma

KADINLARA KADES ANLATILDI

22 Ocak 2022, Cumartesi 07:03

     


Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, Kadın Destek Uygulaması (KADES), Aliağa Tüpraş Halk Eğitim Merkezi kadın personeline ve kursiyerlere anlatıldı.

Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü, KADES Uygulaması için Aliağa Tüpraş Halk Eğitim Merkezi kadın personeline ve kursiyerlerine eğitim verdi. Tüpraş Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitime kurumumda görevli tüm kadın personel ve kadın kursiyerler katılım sağladı.

KADES Uygulaması nedir?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler