131019098
22 Ekim 2021, Cuma

BİLİM KURULU “TAM KAPANMA” ÖNERİSİNİ YİNELEDİ

22 Nisan 2021, Perşembe 06:29

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu, ülke genelinde COVID-19 vakalarının artması üzerine yeni önerilerde bulundu. Bilim Kurulu, daha önce de açıkladığı 4 haftalık tam kapanma önerisini yineledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu, ülke genelinde Covid-19 vakalarının artması üzerine yeni önerilerde bulundu. Salgın sırasında başarının, bulaşı ve hastalanmayı önleyerek sağlanabileceğini vurgulayan Bilim Kurulu’nun açıklamasında, “13 Nisan 2021 tarihinde açıklanan kısmi önlemlerin Covid-19 küresel salgınını baskılamaya yeterli olması beklenemez” denildi. Bilim Kurulu, insan hareketliliğinin artması ve bulaşma hızı yüksek varyantların da etkisiyle hastalığın toplumda kontrolsüz bir şekilde yayıldığı uyarısını yaptı. Tanı testlerinin ve aşılamanın yetersiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, toplumun alınan önlemlere uyumunun azıldığı, hastalığı geçirenlerin ve aşı olanların önlemlere dikkat etmediği belirtildi.

Riski artıran nedenler sıralandı

Açıklamada, “Toplumun bazı kesimlerinde ‘Salgın yalandır, bize bulaşmaz’ ve ‘Aşı Karşıtlığı’ tavırlarının etkili olduğu; anaokulları, 8. ve 12. sınıflarının yüz yüze eğitimi sürdürmeleri ve çalışmak zorunda olanların toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olmalarının” riski artırdığı belirtildi. Bilim Kurulu, 5 Nisan 2021 tarihinde yaptıkları “COVID-19 Küresel Salgınının Baskılanabilmesi İçin Önerileri”nde yer verdikleri “4 Haftalık Tam Kapanma”, “Yaygın ve Çok Sayıda Test”, “Hızlı Kitlesel Aşılama” ve “Kamusal Otoritenin Topluma Bilgi Aktarımı” ana başlıklarının altını bir kez daha çizdi. Açıklamada, “Bir yıldır büyük özveriyle, sevdiklerinden ayrı kalarak çalışan, hastalanan, yakınlarını ve meslektaşlarını yitiren, yorulmuş ve tükenmiş sağlık çalışanlarının özlük hakları iyileştirilmeli, COVID-19 meslek hastalığı sayılmalıdır” denildi.

“Bilgiler toplumun her kesiminin anlayacağı biçimde paylaşılmalı”

Karantina, izolasyon-ayırma ve tecrit-ayrı tutma süreçlerine işlerlik kazandırılmasının önemine vurgu yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı’na yönelik öneriler de şöyle sıralandı: “Covid-19 küresel salgınıyla ilgili tüm verilerine ve Bilim Kurulu kararlarına kısıtlama olmaksızın erişimi sağlamalı, süreçle ilgili bilgiler toplumun her kesiminin anlayacağı biçimde açık ve zaman geçirmeden paylaşmalıdır. Ellerinde sağlık çalışanları ve yaşlılarda aşı etkililik verisi bulunduğu ve aşı etkililiğini hesaplamak için yeterli süre geçmiş olduğu için (bir çeşit Faz 4) sonuçları incelenmeli ve paylaşmalıdır.”

“Kampanyalarımızın desteklenmesi ve uyulmasını bekliyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu’nun açıklamasında, “Sağlıklı Birey, Sağlıklı İzmir, Sağlıklı Dünya’ amacına ulaşılması için açıkladığımız ‘salgının yayılmasını ve yeni mutasyonlarla ağırlaşmasını önleyecek’ bu öneriler eksiksiz olarak ve hızla uygulamaya konulmalıdır. Devam eden ‘İzmirliyim, Gönüllü Karantinadayım’, ‘Toplu Taşım Araçlarında Konuşmuyor, SUSUYORUZ!’ kampanyalarımızın desteklenmesini ve uyulmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler