21 Haziran 2024, Cuma

İzmirli mühendisten deprem erken uyarı cihazı

23 Mart 2023, Perşembe 06:27

     


İzmir'de bir mühendisin geliştirdiği deprem erken uyarı cihazının kullanımına başlandı.

İzmir'de yaşayan elektrik elektronik mühendisi Kürşat Yurdagül ve ekibinin geliştirdiği Endüstriyel Elektronik Deprem Erken Uyarı Sistemi'nin depremler öncesi binaların elektrik, su ve doğalgazlarının kesilmesi gibi güvenlik tedbirlerine de olanak sağladığı belirtildi. Yurdagül, gazetecilere yaptığı açıklamada Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'in desteğiyle 30 Ekim 2020'deki İzmir depremi sonrası cihazı geliştirdiklerini ve "Endüstriyel Elektronik Deprem Erken Uyarı Sistemi" adını verdiklerini söyledi.

Sismometreler üzerinden alınan verilerle aktive oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 7 üniversiteden akademisyenlerin incelemesi sonrası Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi verilen sisteme yapay zeka da eklediklerini aktaran Yurdagül, bu sayede binalarda güvenlik tedbiri alınabildiğini ifade etti. Bu güvenlik tedbirlerinin arasında asansörün en yakın kata çekilmesi, doğal gaz, enerji ve suyun kesilmesi gibi işlemlerin yer aldığını bildiren Yurdagül, sistemin fay hatları üzerine yerleştirilen sismometreler üzerinden alınan verilerle aktive olduğunu kaydetti.

30 saniyeye kadar erken uyarı verebiliyor

Cihazın depremin hızı, derinliği ve boyutuna göre değişmek üzere 30 saniyeye kadar erken uyarı verebildiğini ifade eden Yurdagül, uyarının belli deprem büyüklükleri üzerinde verilmesi konusunda da ayarlamaya yapılabildiğini aktardı. Cihazın hem mesaj hem de sesli uyarı yapabildiğini aktaran Yurdagül, sistemin çok sayıda yapıya kurulumunun yapıldığını, başarıyla kullanıldığını da kaydetti.

(AA)  
Son Eklenen Haberler