131019098
21 Ekim 2020, Çarşamba

RAMAZAN TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

23 Nisan 2020, Perşembe 07:36

     


İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ‘Ramazan Tedbirleri’ ile ilgili genelge gönderdi. Genelgede; Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyeceği bildirildi.

Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları için fırınlardaki üretim iftardan iki saat önce sonlandırılacak. Ramazan davulcularının bahşiş toplamasına müsade edilmeyecek olup Arife günü ve bayramda mezarlıklarda ateş ölçümü yapılacak. Ayrıca Ramazan ayı süresince türbe ziyaretleri de kısıtlanacak. Genelge kapsamında; Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi konusuna değinildi. Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşların dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması ve İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşların yoğun olarak kullandığı kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecek. Ayrıca Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması da genelgede yer aldı.

Davulcular evlerden bahşiş toplayamayacak

Genelgede Ramazan Davulcuları ile ilgili bir kısım oluşturuldu. Ramazan davulcuları ile ilgili olarak, İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının, özellikle Kaymakamların yerel yöneticilerle belediyeler dahil beraber vereceği kararlarda aşağıdaki hususlara riayet edilmesi önem taşımakta. Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar yerine toplu olarak yerel imkânlarla sağlanması esas olacak. Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan/hanelerden bahşiş toplayarak faaliyet yürütmelerine izin verilmeyecek.

Pide ve ekmek üretimi iftardan 2 saat önce sonlandırılacak

Genelgede Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı iftardan 2 saat önce sonlandırılacak. İftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek. Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli güvenlik önlemleri arttırılacak. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacak. Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecek. Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek. Ramazan ayı süresince özellikle cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak. Ramazan ayı öncesinde ve süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacak. Ramazan ayını ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli ve idari işlemler ivedilikle yapılacak.

Kararlara uymayanlara para cezası ve adli işlem yapılacak

Genelge uyarınca alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılabilecek. Ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılabilecek.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler