22 Haziran 2024, Cumartesi

Karaçorlu hayatını kaybetti

23 Mayıs 2024, Perşembe 06:42

     


TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi kurucu başkanlarından Ahmet Tuncay Karaçorlu (62) geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi kurucu başkanlarından Ahmet Tuncay Karaçorlu (62) geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Karaçorlu, dün Aliağa Merkez Camii’nde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Aliağa Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze namazına, Karaçorlu’nun meslektaşları, TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi yöneticileri, ailesi ve sevenleri katıldı.

1962 Gaziantep doğumlu olan ve Aliağa’da ikamet eden Ahmet Tuncay Karaçorlu, bilimsel çalışma alanlarının yanı sıra toplumsal örgütlenme çalışmalarında da bulundu. Yükseköğretimi sonrası TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin kuruluş çalışmalarında ve yönetiminde yer aldı. Birçok girişimin sözcülüğünü üstlendi ve etkinliklerinde yer aldı. Bu girişimler içerisinde, “Kordon Otoyolunu Önleme Girişimi”, “İzmir-Bergama El Ele Hareketi”, “Kent İçi Ulaşımda Bisiklet Girişimi” gibi kent ve bölge gündeminde etkisi olan girişimler yer aldı.

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi’nin sözcülüğünü üstlendi, etkinliklerinde bulundu. “Küresel Isınma Çalışma Topluluğu”, “Su Meclisi”, “İzmir Kuruçeşme Yerinde Sosyal Ve Mekânsal Dönüşüm Halk Girişimi”, “Karşıyaka Halk Forumu”, “ Aliağa Kyme Arkeoloji Müzesini Koruma Ve Yaşatma Girişimi”, “Kültürpark’a Dokunma”, “Kültürpark Platformu” gibi topluluklarda bu girişimi temsil etti. Bunların yanı sıra, “Ege Fotoğraf Ve Sinema Amatörleri Derneği” yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yeni Dünya, Planlama, Önsöz ve İzmir İzmir Dergileriyle, Aliağa Ekspres, İlkses ve Bakırçay gazetelerinde köşe yazıları yazdı. 

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler