29 Mayıs 2024, Çarşamba

ÇEDES’in iptali için miting yapılacak

23 Ağustos 2023, Çarşamba 06:38

     


ÇEDES Projesi’nin iptali için 16 Eylül’de İzmir’de “Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık" mitingi yapılacak. Eğitim-Sen Aliağa Temsilcisi Yalçın Aydın, tüm eğitim platformlarına mitinge katılım çağrısında bulundu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), veli dernekleri, Alevi örgütleri ve Halkevleri, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesinin iptal edilmesi için 100 kuruluşla birlikte 16 Eylül'de İzmir'de "Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık" mitingi yapacağını duyurdu. Eğitim Sen Genel Merkezi’nde yapılan ortak açıklamaya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Veli-Der, Halkevleri, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası temsilcileri katıldı. Eğitim Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan genel başkan Prof. Dr. Nejla Kurul, mitinge çağrıda bulunurken, ÇEDES projesinin iptal edilmediği takdirde diğer kentlerde de laiklik buluşmaları gerçekleştireceklerini söyledi.

“Laiklik, siyasal alanda unutturulmaya çalışılıyor”

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesini hatırlatarak, “Ruhban sınıfına açılan bu alanla, finansmanı merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak olan yeni bir dinci kadrolaşmanın yolu açılmıştır. Siyasi iktidar, bugüne kadar yaptığı gibi, din ve inanç alanı gibi son derece hassas bir konuda ‘tek din, tek mezhep’ yaklaşımıyla hareket ederek okullarda öğrencilere dini ve manevi değerleri aktarmayı kendisine görev edinmiştir. Laiklik ilkesi ve laik eğitim, çoğul bir toplumda farklı inanç, farklı mezhep, farklı kimlik, farklı cinsiyet ve cinsel kimlikler, hem inananlar hem de inanmayanların bir arada barış içinde yaşayabilmeleri için son derece önemlidir. Ancak Türkiye’de ciddi bir mücadele alanı olarak laiklik, siyasal alanda unutturulmaya ve görünmez kılınmaya çalışılmaktadır. Siyasal iktidar, laikliği ve laik yaşamı doğrudan hedef almaktadır. Gaziantep’te grev kararı alan 2 bin civarındaki tekstil işçisinin grevini durdurmak için belediye başkanları, vekiller, dini söylemleri de kullanarak devreye girmiştir. Türkiye’de dinselleştirmenin, din istismarının, insanların samimi dini duygularının sömürülmesiyle, ekonomik eşitsizlikler arasında bir bağlantı vardır. Türkiye’de işsizlik, yoksulluk, açlık, enflasyon karşısında halkın susması için dini söylemlerle şükür, tevekkül, sabır telkin edilmektedir. Dolayısıyla laiklik kavrayışımızı, sınıfsal eşitsizliklere odaklanan ve eşit yurttaşlık ilkesini temel alan bir perspektifle oluşturmalıyız” dedi.

“Siyasal İslamcı politikalar tehlikeli bir aşamaya geldi”

İktidarın kendi dünya görüşüne uygun nesiller yetiştirme yönündeki uygulamalarının tüm topluma yönelik fiili bir baskı haline geldiğini dile getiren Erçe, “Bu konuda mesai saatlerinin, okul ders planlarının cuma namazı saatlerine göre düzenlenmek istenmesi, karma eğitim ilkesinin ihlal edilmesi ve benzeri girişimler, kısaca eğitim sisteminin dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez. AKP hükümetinin eğitimden sağlığa, hukuktan toplumsal yaşama kadar izlediği siyasal İslamcı politikalar son derece tehlikeli bir aşamaya gelmiştir. Bizler, emek ve demokrasi güçleri olarak IŞİD ve Taliban zihniyetinin yarattığı tehlikenin farkındayız ve bunun için her alanda mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu. Tüm kurumları 16 Eylül 2023’te yapılacak İzmir mitingine katılmaya çağıran Erçe, laikliğin savunulması gerektiğini dile getirdi.

Aliağa’daki kurumlara davet çağrısı

Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Yalçın Aydın da genel merkez tarafından yapılacak olan mitinge Aliağa’daki tüm eğitim sendikalarını ve duyarlı olan tüm kurumları davet etti.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler