21 Haziran 2024, Cuma

Madde bağımlılığı artıyor

23 Aralık 2022, Cuma 06:53

     


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun İzmir’de madde bağımlılığına ilişkin soru önergesine cevap vererek şehirde madde bağımlılığının arttığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun İzmir’de madde bağımlılığına ilişkin soru önergesine verdiği cevap ile şehirde artan madde bağımlılığını doğruladı. Bakan Koca’nın cevabında; “İzmir’de özellikle belli yerleşim yerlerindeki derinleşen yoksulluk ve artan işsizlik, okulsuzlaşma nedeniyle madde bağımlılığına eğilimin artmakta olduğunu göstermektedir. Bu nedenle İzmir'de Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) ve Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) sayısının artırılması ve var olan merkezlerin fiziki ve beşerî kapasitelerin genişletilmesi gerekliliği öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Rakamlarla korkunç tablo

Özcan Purçu’nun, İzmir’deki AMATEM, ÇEMATEM sayıları, bunların yatak kapasiteleri, burada ayaktan ve yatarak tedavi görenlerin sayısına ilişkin sorularına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelen yanıt şu şekilde: “2006 yılından itibaren İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yataklı Erişkin Madde Bağımlılığı Merkezi (AMATEM) 26 yataklı olup, toplam 30 personel ile hizmet vermektedir. 2022 Ocak ayında AMATEM'de 794 hasta tedavi görmüş; yatarak tedavi gören hasta sayısı ise12'dir. Yine İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Yataklı Madde Bağımlılığı Merkezinde 2022'nin ilk 6 ayında başvuran hasta sayısı 2119'dur. 2015 yılından itibaren İzmir Tepecik Ayakta Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Merkezi (ÇEMATEM) ise 15 yataklı olup, 19 personel ile hizmet vermektedir. ÇEMATEM’de 2022 yılının ilk 6 ayında yatarak tedavi gören çocuk hasta ise 49 hasta olup; ayakta tedavi gören sayısı ise142’dir.”

“Sadece ocak ayında AMATEM’de tedavi gören hasta sayısı 794”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li Purçu; gelen cevabın İzmir’deki durumun içler acısı olduğunun en büyük kanıtı olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu; “İzmir’in sokaklarını karış karış geziyoruz ve okul önlerinde, mahalle aralarında artan uyuşturucu kullanımı ve satışına her defasında vurgu yapıyoruz. Rakamlar da ne yazık ki bizleri doğruladı. Bakan bey söylemiş, sadece ocak ayında AMATEM’de tedavi gören hasta sayısı794; 12 kişi de yatarak tedavi görmüş.”

“Rehabilitasyon aşamasında devlet desteği sağlanmalı”

Yetersiz yatak ve personel kapasitesi ile madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele edilemeyeceğini dile getiren Purçu, “Sadece AMATEM’de kalıcı çözüm sunamaz. Bir tek yatarak tedavi değil; sonrasında gerçekleştirilecek rehabilitasyon aşamasında da devlet desteğinin sağlanması zorunludur. Ancak ne yazık ki iktidar bunda da sınıfta kalmıştır. AMATEM ve ÇEMATEM’den çıkan çocukların yüzde 90’ı gerekli rehabilitasyonu alamadığı için, tekrar sokaklara uyuşturucu kullanmaya ya da satmaya dönmektedir.” İfadelerini kullandı.

“Yeterli sayıda AMATEM ve ÇEMATEM açılmalı”

İzmir’de sadece 6 ayda uyuşturucu bağımlılığı tedavisi için başvuran yetişkin sayısının 2119, çocuk ve ergen sayısının ise 142 olduğunu söyleyen Özcan Purçu, “Bu rakamlar, kendi rızaları ile hastaneye gelerek başvuran kişi sayısıdır. Nice anneler, babalar, evlatlar uyuşturucu yüzünden perişan durumdadır. Anneler evlerinde; uyuşturucu parası için satılanlar yüzünden, kap kacak kalmadıklarından yakınıyor; uyuşturucu alamadığı için evini yakanlar oluyor. Uyuşturucu bağımlısı çocuklar, eşler, babalar, anneler istemedikleri için tedavi olmuyor; ailelere kaderlerine terk ediliyor. Hükümet buna derhal bir çözüm bulmalı; bu sokaklara inmeli, bu yürek yakan evlere girmeli ve uyuşturucu lanetinden kurtarmalıdır. Yeterli sayıda AMATEM ve ÇEMATEM açılmalı; bağımlılar tedaviye ikna edilmeli ve tedavi sonrası uzun soluklu bir rehabilitasyon süreci sağlanmalıdır.” Dedi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler