25 Haziran 2024, Salı

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu: “Yıkımın asıl sorumluları iktidar ve temsilcileri”

24 Şubat 2023, Cuma 06:59

     


Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, yaşanan depremlerdeki yıkımın asıl sorumlularının iktidar ve onun siyasi temsilcileri ile atadığı bürokratlar, imara aykırı yapılara izin veren yerel yönetimler olduğunu açıkladı.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, yaşanan deprem felaketlerinin ardından Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya platform bileşenlerinin yanı sıra siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar da destek verdi. Topluluk adına basın açıklaması metnini okuyan Eğitim Sen Aliağa İlçe Temsilcisi Yalçın Aydın, depremin ardından ortaya çıkan can kayıpları ile yaralanmaların, karşı karşıya kalınan durumun, birilerinin kader planı ya da dini duyguları sömürme anlayışıyla izah edeceği noktayı çoktan geçtiğini vurguladı.

“Felaketteki sorumluluklarını gizlemeye uğraştılar”

İnanca dayalı yorumlarla yaşanan gerçeklerin üstünü örtmenin, üstlenilen sorumluluğu ortadan kaldırmaya çalışmanın acizlik olduğu kadar suç olduğunu belirten Aydın, “Yıkımın asıl sorumluları iktidar ve onun siyasi temsilcileri ile atadığı bürokratlar, imara aykırı yapılara izin veren kent yaşamından birinci derecede sorumlu yerel yönetimlerdir. Yaşadıklarımız, bizzat bu sorumluluğu taşıyanların gerçekleri gizledikleri yönündedir. İnsanlar daha enkaz altındayken, yardım şovları düzenlenmiş, devlet kurumları kendi kendine bağışlar yapmış, büyük firmalar ise, sonradan vergiden düşürmek üzere yaptıkları bağışlarla felaketteki sorumluluklarını gizlemeye uğraşmışlardır” ifadelerini kullandı.

“Rant zincirinin bütün halkalarından hesap sorulmalı”

Sorumluların halkın karşısında, gerçeklerin ortaya döküldüğü gün mutlaka hesap vereceğini söyleyen Yalçın Aydın, “OHAL derhal sona ermeli, halkın ve demokratik kitle örgütlerinin yardım organizasyonları engellenmemelidir. Boş duran evler, oteller depremzedelere tahsis edilmeli, kira giderleri karşılanmalıdır. Bölgede işten atmalar yasaklanmalı, işsiz kalan depremzedelere koşulsuz bir şekilde işsizlik maaşı bağlanmalıdır. Üniversitelerde uzaktan eğitim kararı kaldırılmalıdır. Başta merkezi ve yerel idarelerdeki siyasi sorumlular olmak üzere bu rant zincirinin bütün halkalarından hesap sorulmalıdır. Bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda konut planlaması yapılmalı. 20 yıldır toplanan deprem vergileri bunun için kullanılmalıdır.” Dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler