131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

104 yıldır ilk günkü heyecan ve coşkuyla…

24 Nisan 2024, Çarşamba 06:46

     


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Aliağa’da coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da ilk günkü heyecan ve coşkuyla kutlandı. Etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz’ün çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunma töreni sonrası kutlama programı Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’nda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Aileler ve çocukların yoğun olarak yer aldığı programa; Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Efe Karaman, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ömür Avcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, şehit yakınları, gaziler, askeri erkan, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Akyüz, “Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adım”

Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, “Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104.yıl dönümüne ulaşmanın heyecanıyla bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha büyük bir sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. 23 Nisan 1920 günü cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle birlikte başlayan büyük değişim 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak Türk Milleti’nin ufku açılmıştır.” Dedi.

“Barış ve mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum”

Başöğretmen, Büyük Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü çocuk bayramı olarak armağan ederek eşsiz bir lider ve devlet adamı olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Akyüz, “Türk Milleti, dün olduğu gibi bugünde Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, cumhuriyetin en temel niteliklerini koruyup muhafaza edecektir. Sevgili çocuklar ve kıymetli gençler, aydınlık geleceğimizin aydınlık yüzleri, sizlerin şahsınızda tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum. Tüm çocuklarımız için barış ve mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum” diye konuştu.

Gösteriler kutlamalara renk kattı

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz’ün konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in kutlama mesajı okundu. Sonrasında öğrenciler tarafından gerçekleştirilen ritim, dans, jimnastik ve karate gösterilerinin yanı sıra geleneksel çocuk oyunları yarışmaları kutlamalara renk kattı. Yarışmalar sonunda öğrencilere ödülleri takdim edildi. Coşkulu kutlama programı çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.

(DERYA SÜNER)

  
Son Eklenen Haberler