20 Haziran 2024, Perşembe

EGE yeni akademik yıla ‘merhaba’ dedi

24 Eylül 2022, Cumartesi 06:57

     


Ege Üniversitesi’nin (EÜ) 2022-2023 Akademik Yılı açılış töreni gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, Türk Devletler Teşkilatı Aksakallı Heyeti Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın katılımıyla Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törenden önce Rektör Budak’ı makamında ziyaret eden Binali Yıldırım, Ege Üniversitesinin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Törene; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk, İzmir Milletvekilleri, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir’deki üniversitelerin rektörleri, il protokol mensupları, üniversite üst yönetimi ve senato üyeleri, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, “EÜ Tanıtım Filmi” gösterildi. EÜ Devlet Türk Musiki Konservatuarı Türk Halk Müziği dinletisi büyük beğeni topladı. Dinletide Binali Yıldırım, “uzun ince bir yoldayım” türküsüne eşlik etti. Binali Yıldırım, “Ege Üniversitesinin 2022-23 akademik açılış yılı töreni vesilesiyle bir aradayız. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Ege Üniversitesinin 67 yıllık geçmişi var. Bu vesile ile milletin adamı, demokrasi şehidimiz 17 Eylül’de idam edilişlerini andığımız Adnan Menderes ve demokrasi şehitlerimizi şükranla anıyoruz” dedi.

“Kendi medeniyetinizle bağınızı koparmayın”

Gençlere seslenen Yıldırım, “Sevgili gençler, yapacak çok işimiz var. Üniversite yılları zordur. Öğrencilik zor iştir. Kısıtlılıkları vardır ama diğer bakımdan da hayatınızın en güzel yıllarıdır. Öğrencilik sonrası yaşamınızı şimdiden planlayın. yabancı dil öğrenme konusunda iddialı olun. Mezun olduktan sonra birkaç yabancı dil öğrenin. Önünüzde pek çok imkân var bunları en iyi şekilde kullanın. Küresel düşünüp hareket etmeniz gerekiyor. Dostluklarınızı artırın. Bir ayağınız her zaman kendi kültürünüzde kalmalı ama diğer ayağınız dünyanın her tarafına ulaşmalı. Kendi medeniyetinizle bağınızı koparmayın. Aklınız, heyecanınıza rehberlik etmeli. Özgüven, başarının olmazsa olmazıdır. Yeni öğretim yılınız hayırlı uğurlu olsun. Rabbim birliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin. Yeni akademik yılda hocalarımıza başarılar, öğrencilerimize zihin açıklığı diliyorum. Rektör hocamızın da ikinci dönemini tebrik ediyor üstün başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Eylem planlarımızı ortak akılla oluşturduk”

Yeni bir akademik yıla başlamanın heyecanını hissettiklerini dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi, 67 yıldır bilime ve insanlığa karşı taşıdığı sorumlulukları hassasiyetle üstlenen, toplumun değişen beklentilerine yanıt üretecek bilgi ve teknolojiyi geliştiren köklü bir bilim yuvasıdır. Hem öğrencilik yıllarımı geçirdiğim hem de bir akademisyen olarak mesleğimi icra ettiğim üniversiteme 2017 yılında Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile Rektör olarak atandım. Bu köklü çatı altında 21. yüzyıla yakışır bir değişime imza atmak amacıyla derhal harekete geçtik. Bulunduğu bölgeyle bütünleşmiş, yaşadığı toplumla güçlü bağlar inşa etmiş bir üniversite olmanın ön koşulunun, kurumumuza değer katan çalışanlarımızı ve öğrencilerimizi dinlemek olduğuna inandık. Bu inançla, ailemizin her bir ferdinin düşüncelerine değer vererek akademisyenlerimiz, idarî personelimiz ve öğrencilerimizin düşüncelerini dinledik. Ortak akılla eylem planlarımızı oluşturduk ve bu plan doğrultusunda bıkmadan usanmadan çalıştık. İlk dört yılda ortak akılla belirlediğimiz hedeflerimizi, ulusal önceliklerimiz ve yükseköğretim kurumumuzun çizdiği yol haritasıyla entegre ederek bir gelecek projeksiyonu oluşturduk. ‘Araştırma Üniversitesi olma, ‘öğrenci odaklı olma’ ve ‘eğitim-öğretimde kalite öncelikli olma’ 3 temel hedef belirleyerek, üniversitemiz stratejik vizyon belgemizde bu hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak köklü değişiklikler gerçekleştirdik. Bu hedeflerin, üniversitemizi dünya üniversiteleri arasında daha üst sıralara taşıyacağı ve ülkemizi 21. yüzyılda söz sahibi yapacak nesiller yetiştirmek için gerekli değişim ve dönüşümü meydana getireceği inancıyla işe koyulduk. Ne mutlu ki bugün; Araştırma Üniversitesi unvanına sahip, Kurumsal Tam Akreditasyon belgesi alan ilk devlet üniversitesi ve öğrenci odaklılıkta A Plus olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“Uluslararası standartlarda eğitim ve araştırma olanakları”

Öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Budak, “Tam akredite bir araştırma üniversitesinde uluslararası standartlarda nitelikli eğitim almanın ayrıcalığını sizlere sunuyoruz. Sizlere sunduğumuz olanakları en iyi şekilde değerlendirmeli; hedeflerinizi bu bilinçle, bilimsel ve teknolojik gelişmelere uygun olarak biçimlendirmelisiniz. Sizleri, öğrenciliğinizde de mezun olduktan sonra da hayatınızın her evresinde Ege Üniversitesi Ailesi’nin bir ferdi olmaktan gurur duyan, üniversitesini sahiplenen, uluslararası nitelikte bilgi ve becerilere sahip bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. Tek gayemiz siz kıymetli gençlerimizin geleceğe umutla bakmasını sağlayabilmek. Sizlere şimdiden başarı ve umut dolu bir öğrencilik hayatı diliyorum” diye konuştu. Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Prof. Dr. Abdurakhmanov Odil Kalandarovich, Ege Üniversitesinin Özbekistan ile geliştirdiği ikili iş birliklerine ilişkin bir konuşma yaptı.

“Ege’li olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz”

Öğrenciler adına bir konuşma gerçekleştiren EÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Kadir Gülhan, “Eğitim-öğretimde kalitesini tescillemiş, güçlü araştırma altyapısı ve sunduğu nitelikli kampüs hayatıyla ulusal ve uluslararası arenada adından söz ettiren bir üniversitede; Ege Üniversitesinde öğrenci olmanın ayrıcalığını yaşıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Öğrenci odaklı yönetim anlayışı ve üniversitemize kazandırdığı öğrenci odaklı uygulamalarıyla huzurlu ve güvenli bir aile ortamını bizlere sunan ve baba şefkatini bizlerden asla esirgemeyen başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, akademik ve idari personelimize şükran ve minnetlerimi sunuyorum” dedi.

“Uluslararası arenada tanınır bir üniversite”

Yabancı uyruklu öğrencileri temsilen konuşan Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Doktora Öğrencisi Avaz Han Umarov ise, “Uluslararası arenada tanınır, araştırma unvanına sahip ve tam akredite bir üniversitede nitelikli bir eğitim almanın ayrıcalığını ve haklı gururunu yaşıyoruz. Bizlere sunulan bilim üretme ekosistemi sayesinde uluslararası nitelikte bilgi ve beceriye sahip bir bilim insanı olarak buradan mezun olacağız. Bizlere yurdumuzdan kilometrelerce uzakta aile ortamının huzurunu ve güvenini yaşatan başta Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere Ege Üniversitesi ailesinin tüm mensuplarına teşekkür ederiz” diye konuştu. Program sonunda İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Ege Üniversitesini yüksek puanla kazanan öğrencilere ödül vererek tebrik etti.

(EGE AJANS)  
Son Eklenen Haberler