14 Haziran 2024, Cuma

Eğitimcilerden saldırı iddiasına karşı kınama

24 Eylül 2022, Cumartesi 07:00

     


Aliağa’daki eğitim sendikaları, DEVA Partisi Aliağa İlçe Başkanı Emre Kaya’nın, Cumhuriyet İlkokulu Müdür Yardımcısı Samet Arıcıoğlu’na saldırıda bulunduğu iddiası üzerine açıklama yaptı. Saldırıyı kınayan eğitimciler Kaya hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi.

DEVA Partisi Aliağa İlçe Başkanı Emre Kaya’nın, Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde, okulun müdür yardımcısı Samet Arıcıoğlu’nun üzerine arabasını sürdüğü ve sonrasında da sözlü saldırıda bulunduğu iddia edildi. İlçedeki eğitim sendikaları ve eğitimciler, iddialar üzerine dün okul binası önünde basın açıklamasında bulunarak tepkisini dile getirdi. Basın açıklamasına; Eğitim-İş İlçe Temsilcisi Emre Kara, Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Yalçın Aydın, İlksan İlçe Temsilcisi Osman Öngören, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Zehra Tuba Kabakçıoğlu, sendikaların yöneticileri, öğretmenler ve veliler katıldı. Basın açıklamasına Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe ve yönetimi de destek verdi.

“Şiddet olaylarına kayıtsız kalanlar, bir meslektaşımızın daha şiddete uğramasına neden oldu”

Ortak basın açıklaması metnini okuyan Eğitim-İş Aliağa Temsilcisi Emre Kara, “Gün geçmiyor ki bir okuldan eğitim çalışanlarına, öğretmene ya da idareciye bir veli ya da öğrenci tarafından uygulanan şiddetin haberi gelmesin. Yıllardır okullarda yaşanan şiddet olayları, kavgalar, çeteleşmenin gittikçe büyüyen bir tehdit haline gelmesi karşısında bugüne kadar gerekli adımları atmayıp şiddet olaylarına kayıtsız kalanlar, bir meslektaşımızın daha şiddete uğramasına neden olmuşlardır. Her gün zam yağmurlarıyla, yoksullukla mücadele eden, siyasi söylemlerle gerilen toplumumuzda kadına, çocuğa, sağlık çalışanlarına ve eğitim emekçilerine şiddet haberleri alıyoruz” dedi.

“Tehdit edildi ve hakaretlere maruz kaldı”

Yaşanan olay hakkında bilgi veren Kara, “21 Eylül Çarşamba günü, saat 17.30 civarında, Aliağa Cumhuriyet İlkokulu Müdür Yardımcısı Samet Arıcıoğlu; aracı ile birlikte zorla okul bahçesine girmek isteyen bir kişi tarafından tehdit edilmiş ve hakaretlere maruz kalmıştır. Okul bahçesinde anasınıfı öğrencilerinin bir kısmının da bulunduğu esnada, hakaretler eşliğinde aracı ile okul bahçesine giren şahıs, aracından inerek zorla ve tüm engellemelere rağmen okul binasına girmiş bu esnada kendisine ne sebeple geldiğini soran ve bu şekilde zorla okula giremeyeceğini belirten müdür yardımcısı Samet Arıcıoğlu’na ağza alınmayacak ifadeler kullanarak binaya girip arkadaşımıza yönelik tehditlerini sürdürmüştür.” İfadelerini kullandı.

“Suç duyurusunda bulunduk, sürecin takipçisiyiz”

Meslektaşlarının yaşadığı bu olayın sorumlusunun, tüm eleştiri ve uyarılara rağmen eğitimde yaşanan sorunlara ve şiddet olaylarına seyirci kalan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikalarda ısrarcı olanlar olduğunu söyleyen Emre Kara, “MEB on yıllardır eğitim sistemimizi bir yapboza çevirmiş, yanlış politikalar, uygulamalar ve toplumu yanlış yönlendirmesi sonucu öğretmenlik mesleğinin itibarını yerle bir etmiştir. Öğretmeni öğrencilerinin önünde sınıftan azarlayarak kovan mülki amirlerin, kameralar önünde okul müdürünü azarlayan bakanların çıkması ve siyasiler tarafından her fırsatta kullanılan şiddet dilinin etkisinin büyüklüğü toplum önünde mesleki itibarımızı neredeyse yok etmiştir. Eğitim emekçilerine yönelen her türlü şiddeti kınıyor, saldırıya maruz kalan Samet Arıcıoğlu arkadaşımıza, çalışma arkadaşlarına ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun diyoruz. Baskıya ve şiddete uğrayan hiçbir meslektaşımız sahipsiz ve yalnız değildir. Samet öğretmenimizin hukuki olarak her zaman yanında olduğumuzu, malum şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğumuzu ve hukuki sürecin yakından takip edileceğini tüm kamuoyuna bildiririz.” diye konuştu.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler