131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

SOYER’DEN ACAR’A SİTEM

25 Mart 2020, Çarşamba 06:51

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs nedeniyle ilçe belediye başkanlarıyla toplantı düzenledi. Soyer, davet edildikleri halde toplantıya katılmayan Aliağa ve Kiraz belediye başkanlarına sitem etti. Konuyla ilgili bir haber sitesine açıklamalarda bulunan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Amacı olmayan bir toplantı olduğunu düşündüğüm için katılmayı uygun görmedim.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs nedeniyle 28 ilçe belediye başkanıyla bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Belediye başkanları Meclis Salonunda sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde oturdu. 30 ilçe belediye başkanının davet edildiği toplantının başında ilçe belediye başkanlarıyla fiziksel olarak son kez bir araya geldiğini, bundan sonra iletişimi internet üzerinden sürdüreceğini söyleyen Tunç Soyer, “Bu felaketten dayanışmayla çıkabiliriz. Birbirimize destek olmazsak bu felaket hepimizi daha fazla etkileyecek. Artık kriz belediyeciliğine geçiyoruz. Su, yol hizmetleri olarak bildiğimiz belediyecilik anlayışı şu an için ortadan kalkıyor. Bilimsel ve idari anlamda ortaya konulan kurallara uymak ve dayanışmamızı diri tutmak zorundayız. Bu hem yaptığımız hizmetlerin uyumunu hem de beraber çalışmamızı gerektiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kurumsal gücümüzü koronavirüs salgınıyla mücadele etmek üzere kullanacağız. Aynısını sizlerin de yapmanızı rica ediyorum” dedi.

“Zorunlu olmayan yatırımları erteleyelim”

Yerel yönetici olarak belediye başkanlarının Sağlık Bakanlığı’nın yetkisine giren alanlarda açıklama yapamayacağını ve karar alamayacağını hatırlatan Soyer, “Kaymakam ve valimizin hizmetindeyiz. Ancak kurumsal kapasitemizi, kaynaklarımızı ve kadromuzu kullanma yetkisi bizde olduğu sürece bunu sonuna kadar kullanacağız. Kriz belediyeciliği yerel yönetim ve merkezi idarenin uyum içinde çalışmasına, yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını en kısa sürede gidermeye fırsat tanıyacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bir tasarruf genelgesi çıkardık. Bu kapsamda tüm kurumsal gücümüzü koronavirüs salgını için kullanmaya karar verdik. Siz de çalışmanızın odağını tamamen değiştirmek zorundasınız. Bugüne kadar yapmaya gayret ettiğiniz her şeyi bir kenara bırakıp tüm dikkatinizi buna vermelisiniz. Çok ciddi tasarruf tedbirleri uygulamalısınız. Zorunlu olmayan yatırımları erteleyelim” şeklinde konuştu.

Başkanlar önerilerini dile getirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu’nun yeni koronavirüs önlemleriyle ilgili çalıştığını hatırlatan Başkan Soyer, “Bilim Kurulu’nun önerilerini sizlere de ileteceğiz” dedi. Başkan Soyer’in konuşmasının ardından ilçe belediye başkanları sorunlarını ve önerilerini dile getirdi. İlçe belediye başkanları Pazar yerlerinin korunma koşulları, temizlik çalışmaları ve mali sorunlarla ilgili isteklerini dile getirdi.

Soyer’den Acar ve Özçınar’a sitem

Toplantının kapanışında tekrar söz alan Tunç Soyer, İzmir'in bu krizden en az hasarla çıkan il olacağını söyleyerek, “Hiç kuşkunuz olmasın, sonuna kadar yanınızda olacağız. Gücümüzü sizlere destek için sonuna kadar zorlayacağız. Siz canla başla çalışmaya devam ediniz. 30 ilçe olarak aramızdaki uyumu ısrarla korumak ve yurttaşlara örnek olmak zorundayız. Zor bir yol, hepimizin yolu açık olsun” dedi. Soyer, davet edildikleri halde toplantıya katılmayan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar’a da sitem etti. Soyer, “İki belediye başkanımızın buraya gelmemesini üzüntü ve esefle karşılıyorum. Umarım sitemim kendilerine ulaşır.” dedi.

Serkan Acar: “Amacı olmayan bir toplantı”

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, toplantıya katılmama gerekçesini Gündeme Bakış haber sitesine açıkladı. Acar, “Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan virüs salgınına karşı konuşarak değil tedbir alarak mücadele edebiliriz. Salgın hastalıklara karşı en önemli tedbir de toplanmamak ve seyahat etmemektir. Devletimiz de bu konuda birçok tedbir alarak, sınırlamalar getirmiştir. İnsanların toplu yaşam alanları kapatılmış, toplantılar iptal edilmiş veya ertelenmiştir. Hal böyleyken Tunç Bey’in böyle bir toplantı düzenlemesi olayın ehemmiyetinin farkında olmadığını düşündürttü. Dolayısıyla da amacı olmayan bir toplantı olduğunu düşündüğüm için katılmayı uygun görmedim. Toplantı neticesinde de bakanlık genelgelerine uyulması kararı alınmış. Ancak bundan sonraki süreçte bir toplantı düşünüyorsa bu toplantıyı telekonferans aracılığıyla düzenleyebilir” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler