131019098
21 Nisan 2024, Pazar

Yeni Şakran’da paket arıtma tesisi kuruluyor

25 Mart 2024, Pazartesi 06:04

     


2022’de ihale edilen Yeni Şakran Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında yüklenici firmanın taahhütlerini yerine getirmemesi ve firma hakkında yasal işlemlerin başlatılmasının ardından, vatandaşların mağdur olmaması için harekete geçen İZSU ekipleri, bölgede ilk etapta 5 kilometre olan kanalizasyon hatların imalatı ile paket su arıtma tesisinin kurulumuna başladı.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılında 116 milyon TL’ye ihale edilen Yenişakran Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında yüklenici firmanın taahhütlerini yerine getirmemesi ve firma hakkında yasal işlemlerin başlatılmasının ardından harekete geçen İZSU ekipleri, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bölgedeki çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda ekipler, ilk etapta 5 kilometre olan kanalizasyon hatların imalatı ile paket su arıtma tesisinin kurulumuna başladı. Benzer tesis ve hatları ilçenin farklı noktalarında kuracakları aktaran İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, imal edilen bu ağı yapımı devam eden tesise entegre edeceklerini söyledi.

“Bütün ağı, yapımı devam eden tesise entegre edeceğiz”

Bölgedeki çalışmalarla ilgili İZSU Genel Müdür Yardımcısı Onur Demirci ile İZSU İşletmeler 1. Bölge Daire Başkanı Evrim Eryılmazlı’dan bilgi alan Köseoğlu, “Aliağa’daki vatandaşlarımızın ve sanayi tesislerinin ihtiyaç duydukları hizmetleri; hızlı, kesintisiz ve yüksek standartlarda sunmaya dikkat ediyoruz. Bu doğrultuda altyapı projelerimizi şekillendiriyoruz. Bunlardan birisi olan ve 2022’de ihale ettiğimiz Yenişakran Atıksu Arıtma Tesisi’nin inşaatı ise yüklenici firmanın yaşadığı mali sorunlar nedeniyle uzadı. Biz de vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına çalışmalara başladık. Şu anda ilk etabı 5 kilometreden oluşan kanalizasyon hattını imal ediyoruz. Aynı zamanda arkadaşlarımız, günlük 100 metreküp kapasiteye sahip paket su arıtma tesisini de kuruyorlar. Buradaki süreç tamamlanır tamamlanmaz ikinci etaba geçecek ve diğer hat ve mobil tesisleri kurmaya başlayacağız. Daha sonra bütün bu ağı, yapımı devam eden tesise entegre edeceğiz” diye konuştu.

“350 milyon TL’lik yatırım”

Bu sayede hizmetlerin aksamadan ve kesintisiz şekilde devam edeceği bilgisini veren Köseoğlu, “Böylece emek ve zaman kaybının önüne geçecek; kaynak israfını önleyeceğiz. Bu firmayla ilgili yaptırımlarımız da devam ediyor. Kısa sürede tesisimizin işletmeye almayı hedefliyoruz. Bu noktada herhangi bir aksaklık yaşamadan süreci kontrollü şekilde yürütüyoruz” dedi. Aliağa’da 2019 yılından bu yana 60 kilometrelik içme suyu şebeke hattı imal ettiklerini de hatırlatan Köseoğlu, “Bölgede 15 kilometrelik kanalizasyon atık su hattı ve 8 kilometrelik yağmur suyu hattı imalatı ile 1,5 kilometrelik dere ıslahını gerçekleştirdik. Bütün bunları 350 milyon TL’lik yatırımla gerçekleştirmiş olduk” ifadesinde bulundu.

“Endüstriyel atık suları da arıtılmaya başlanacak”

İZSU’nun İzmir’in diğer sanayi ilçelerinde de çalışmalarına devam ettiğini açıklayan Köseoğlu, “Kentimizin gelişen ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, yatırım planlarımızı şekillendiriyoruz. Örneğin günlük 21 bin metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nde, kapasite artırımına gidiyoruz. Böylece burayı günlük 57 bin metreküp atık su arıtma yapabilecek konuma getiriyoruz. Sanayi kolektör hattının bağlanması ile de tesisimiz, bölgedeki endüstriyel atık suları da arıtmaya başlayacak. Ayrıca günlük 7 bin metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip olan Ayrancılar-Yazıbaşı Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki 2. etap çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ise tesisimizin günlük 25 bin metreküp kapasite ile hizmet vermesini planlıyoruz” dedi.

“En iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz”

Benzer çalışmaların yaz aylarında yoğun nüfus artışı yaşanan ilçelerde de devam ettiğini vurgulayan Köseoğlu, Çeşme ilçesinde 22 bin metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip Çeşme Atıksu Arıtma Tesisi’nin ihtiyaçlara cevap verdiğini söyledi. Karaburun Mordoğan’a ise İzmir’in 70’nci atık su arıtma tesisini kazandırdıklarını hatırlatan Köseoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa Birliği standartlarında, ileri biyolojik yöntemle çalışan ve günde 11 bin metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip bu tesisimiz, yazın 80 bin nüfusa ulaşan bölgenin atık su arıtma ihtiyacını karşılıyor. İZSU olarak kanalizasyon ağına yaptığımız yatırımlar sayesinde Aliağa’da olduğu gibi diğer ilçelerimizde de vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz.”

(DERYA SÜNER)

 

  
Son Eklenen Haberler