131019098
28 Haziran 2022, Salı

23 NİSAN COŞKUSU ALİAĞA’YI SARDI

25 Nisan 2022, Pazartesi 06:45

     


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu Aliağalı çocukları da sardı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan tören Mehmet Saka İlk ve Ortaokulu bahçesinde devam etti. Düzenlenen törene Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, Aliağa Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz, Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz, kurum müdürleri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu

İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Mehmet Saka İlk ve Ortaokulu bahçesine geçti. Burada ilk olarak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yapmak üzere protokol üyeleri kürsüye davet edildi.

Erdoğan Akyüz, “Sizleri seviyor ve güveniyoruz”

İlk olarak konuşmasını yapmak üzere Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz kürsüye davet edildi. Akyüz, “Bugün burada, Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin açılışının 102. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı sevinç ve coşkuyla kutlamak için toplanmış bulunmaktayız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olmakla birlikte Atatürk ‘ün sizlere verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. Bu sebeple sizlere ecdadımızın bizlere olan emanetini korumak, sahiplenmek, sizden sonraki nesillere daha mutlu ve gelişmiş bir ülke bırakmak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak konusunda büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Sizler geleceğimizin öğretmenleri, sanatçıları, sporcuları, bilim insanları, siyasetçileri olacaksınız. Üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmek için büyük bir özveri ile çalışacağınızdan hiç şüphem yok. İnanıyorum ki; zengin kültürümüzden, bağımsızlık mücadelemizden, demokrasinin değerlerinden güç alarak ülkemizi daha ileri seviyeye götüreceksiniz. Hedefimiz, sizleri özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, donanımlı, girişimci, ufku açık, değerlerine bağlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirmektir. Sizleri seviyor ve sizlere güveniyoruz. Bizler her zaman iyi bir şekilde yetişmeniz için, yorulduğunuz yerde elinizden tutmak için yanınızda olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 102. Yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı sevgiyle selamlıyorum.” Dedi.

Ömer Karaman, “Meclis iradesi her türlü iradenin üzerindedir”

Daha sonra Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman konuşmasına başladı. Karaman, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal’in çocuklarımıza armağan ettiği ve büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm ülkede olduğu gibi Aliağamızda da kutlanıyor. Bu bayram sıradan bir bayram değil. Çocuklara armağan edilen tek bayram olma özelliğini de taşıyan bu bayramı her yıl daha coşkulu, daha heyecanlı kutluyoruz. Kutlamaya da devam edeceğiz. Bu töreni hazırlayan, hazırlanmasında emeği geçen bütün herkese huzurunuzda teşekkürlerimi iletiyorum. Tam bağımsızlığımız için milli iradenin hakim olduğu meclis, bir Cuma günü büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılırken bir başka mesaj veriliyordu. Bundan sonra bu ülkenin insanları kendi iradeleriyle, kendi seçtikleriyle yönetilecekti. Onun için meclis iradesi her türlü iradenin üzerindedir. Çocuklarımıza ‘Cumhuriyet’i biz kurduk. Onu yaşatacak ve büyütecek sizlersiniz’ diyerek öğüt niteliğindedir.” İfadelerini kullandı.

Gösterilere izleyenlerden tam not

Konuşmaların ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı temalı şiir, resim, kompozisyon dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren çocuklara ödülleri protokol üyeleri tarından takdim edildi. Daha sonra dönem boyunca çeşitli hazırlıklar yaparak bu özel gün için çalışan ekipler gösterilerini sergiledi. Heyecanla çıktıkları sahneden büyük bir sevinçle inen çocuklar izleyenlerden büyük alkış aldı. Tören hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

(ESİN ÇETİN) 
Son Eklenen Haberler