131019098
25 Kasım 2020, Çarşamba

‘DERSİMİZ: GİRİŞİMCİLİK’İN İLK DÖNEM FİNALİ YAPILDI

25 Mayıs 2019, Cumartesi 06:53

     


SOCAR’ın İzmir’de lise öğrencilerinin inovatif düşünme becerilerini geliştirmek için başlattığı ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan inovatif düşünme ve girişimcilik projesi ‘Dersimiz: Girişimcilik’in ilk dönem finali yapıldı.

SOCAR Türkiye ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Dersimiz: Girişimcilik’ projesinin ilk dönemi tamamlandı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte’un katılımıyla düzenlenen finalde jüri üyeleri 10 projeyi değerlendirdi. Aliağa Heyder Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Vales takımı öğrencileri iş güvenliğini artırmaya yönelik projesiyle birincilik ödülüne layık görüldü.

SOCAR Türkiye’nin İzmir’de lise öğrencilerine yönelik başlattığı girişimcilik projesinin ilk dönem finali gerçekleştirildi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Dersimiz: Girişimcilik’ projesine; İzmir’den iki, Aliağa’dan ise tüm liselerden öğrenciler katıldı. Gençlerin inovatif düşünme becerilerinin geliştirilmesiyle birlikte mesleki ve teknik ortaöğretimin niteliğinin de artırılması hedeflenen ve Türkiye’de ilk defa düzenlenen proje, 2 yıllık bir süreyi kapsayacak. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin de katıldığı etkinlikte, SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte ile Petkim ve STAR Rafineri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu dereceye girenler belirlendi. Aliağa Heyder Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Vales takımı birinci olurken Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nden Atlantis takımı ikinci, Aliağa Şehit Gökhan Çakır Anadolu Lisesi’nden Foton takımı ise üçüncülüğü kazandı. Birinci olan Vales Takımı öğrencileri, Gülbahar Kayhan, Şevval Şenay Şentürk, Şimal Saygılar, Rabia Işık, Mahmut Akar, Hakan Karatut, Yağmur Bozkurt ve Ali Daş geliştirdikleri projeyi jüri önünde anlattı. Öğrenciler tarafından anlatılan ve jüri tarafından birinciliğe layık görülen iş güvenliğini artırmaya yönelik projede, işçilerin giysilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Yanmaya dayanıklı, yırtılmayan ve esneme oranı yüksek tulum ile karbon fiber kaplamalı, FİD sistemi ile takip edilen ve acil durum özellikleri eklenmiş baret üretilmesi amaçlanıyor.

“Program ilk meyvelerini verdi”

İnovatif Düşünme ve Girişimcilik projesi ile öğrencileri 21’inci yüzyılın dinamiklerine hazırlamayı hedeflediklerini dile getiren SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, şunları söyledi: “SOCAR Türkiye olarak Türkiye ve Azerbaycan’ı hem ekonomik hem de sosyal anlamda güçlendirecek yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu anlamda hayata geçirdiğimiz bu eğitim projesiyle, girişimcilik kavramını liselerimizde yaygınlaştırmayı ve öğrencilerimizin gelecekte gerekli olacak iş becerilerine şimdiden hakim olmalarını hedefliyoruz. Tüm yatırımlarımızın bulunduğu İzmir’de başlattığımız bu program bugün ilk meyvelerini verdi. Öğrencilerimiz katıldıkları atölye çalışmaları ve eğitimler sonucunda son derece yenilikçi projeler geliştirdiler ve yaşadıkları yerlere ilişkin sorunlar için çözüm ürettiler. 2 yıl sürecek bu projeyle öğrencilerimizin Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacaklarına ve öncü projeleriyle fark yaratacaklarına inanıyorum. Bu projede yer alan ve fikirleriyle destek veren tüm öğrencilerimizi kutluyorum.”

“Üreten Türkiye yolunda gençlerimize ışık tutacak”

İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi ile öğrencilerin girişimcilik konusundaki farkındalıklarını artırmayı, amaçladıklarını dile getiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Proje kapsamında okullarımızda gerçekleştirilen bu ilk yarışmalardan sonra, öğrencilerimizin girişimcilik anlamındaki iş fikirlerini daha da geliştirmeleri için, onları “İş Kampı Eğitimleri”ne aldık. Her bir okulumuzda 5 gün süren bu kamplarda, profesyoneller tarafından Finansal Tablolar, Pazarlama Stratejileri, İş Planı Kanvası Doğrulama, İş Planı Hazırlama ve Yatırımcı Sunuşları konularında eğitimler verildi. Projenin belki de en önemli kısmı bu noktada hayata geçirildi. Ortaya çıkardıkları fikirlerini, aldıkları eğitimler sayesinde iş dünyası gerçeklerine uygun bir şekilde yeniden düzenlediler. SOCAR Türkiye ile müştereken yürüttüğümüz bu girişimcilik projesinin içeriğine, yürütülme şekline baktığımızda, bu haliyle Türkiye’de bir ilk olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. “İş Kampı Eğitimleri” sonrasında seçilerek “Final Yarışması”na katılmaya hak kazanan tüm fikirler bizler için çok değerli. Ancak, motivasyonu arttırmak amacıyla gerçekleştirilen bu finalin bir başka önemi, değeri var. Proje hedefleri doğrultusunda, SOCAR Türkiye tarafından, ilk 3 dereceyi kazanan proje fikirlerinin destekleneceği, hayata geçirilmesi için çalışılacağına güvenimiz tam. İnanıyoruz ki, Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda başlattığımız ve önümüzdeki yıllarda da devam edecek bu çalışmalar, üreten Türkiye yolunda gençlerimize ışık tutacaktır.” İfadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)   
Son Eklenen Haberler