131019098
12 Nisan 2024, Cuma

Üniversiteli dostu büyükşehirler listesinde İzmir zirvede

25 Temmuz 2023, Salı 06:52

     


Kamu Teknoloji Platformu tarafından hazırlanan “Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri” raporu açıklandı. Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerine sunduğu hizmetler ve olanaklar ile gençlerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların değerlendirildiği araştırmada İzmir Büyükşehir Belediyesi birinci sırayı aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kamu Teknoloji Platformu tarafından hazırlanan “Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri” raporunda birinci sırayı aldı. Çalışmada yaklaşan üniversite tercihleri öncesinde, gençlerin karar vermelerini etkileyen konular bir arada değerlendirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eğitim ve öğretim alanında üniversite öğrencilerine özellikle pandemi gibi olağanüstü haller ve tercih dönemlerinde sunulan hizmetler için ortaya koyduğu vizyonla atılan adımlar başarıyı getirdi.

İzmir’i İstanbul ve Ankara takip etti

Araştırma sonucunda, Türkiye'deki 30 büyükşehir belediyesi arasından en yüksek puanları alan ve üniversite öğrencilerine en fazla hizmet sunan 10 büyükşehir belediyesi belirlendi. Sonuçlara göre ilk 10'a giren büyükşehir belediyeleri sırasıyla; İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Mersin, Antalya, Bursa, Gaziantep, Adana ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri oldu.

Hangi kriterlere bakıldı?

Raporda, üniversite öğrencisi sayısı, konut ve kiralık daire fiyatları, toplu taşıma hizmetleri ve ücretsiz Wi-Fi erişimi gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir sıralama oluşturuldu. Ayrıca raporda sosyal hizmetler, burs imkanları ve öğrencilere sunulan kültürel etkinlikler de incelendi. Özellikle bu dereceye giren belediyelerin sosyal sorumluluk projeleri, genç nüfusa hitap eden spor tesisleri ve kent içinde düzenlenen sanatsal aktiviteler dikkat çekti.

Çalışma belediyeleri teşvik amacını taşıyor

Kamu Teknoloji Platformu tarafından hazırlanan rapor, Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmaları teşvik etmek ve belediyelerin bu konudaki başarılarını görünür kılmayı amaçlıyor. Çalışma aynı zamanda gelecekte daha etkili politikalar ve projeler geliştirmeye yönelik belediyeler için kıymetli bir rehber niteliği taşıyor.

“Yaşam kalitesini arttırmak adına önemli rol üstleniyorlar”

İlk 10’a giren büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerinin akademik başarılarına destek olduğunu ayrıca sosyal ve kültürel gelişimlerine de katkı sağlayarak yaşam kalitelerini artırmak adına önemli bir rol üstlendiğini belirten Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Çağrı Işıklıoğlu, “Araştırma; öğrencilerin ulaşım, barınma, yemek, burs imkanları, kütüphane sayısı, internet erişimi, kültür-sanat etkinlikleri, çamaşırhane hizmetleri, staj imkanları, kariyer/istihdam merkezi olma gibi kriterler doğrultusunda kategorilere ayrılmıştır. Her bir kategoriye puanlama yapılarak, belediyelerin öğrenci dostu olma düzeyi belirlenmiştir” dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler