131019098
17 Ocak 2021, Pazar

DENİZE ATIK SIZDIRAN FİRMAYA 144 BİN LİRA CEZA

25 Ekim 2019, Cuma 06:46

     


Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Aliağa’da deniz ve toprak kirliliğine sebep olan firmaya 144 bin 394 lira ceza kesildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'nde sökülen yük gemisinden sızan atıklar, ilçe merkezindeki Avcı Ramadan Parkı Sahil Şeridi'nde kirliliğe ve kötü kokuya neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, söküm sırasında yapılan teknik hatadan dolayı geminin gövdesinin orta kısmına yakın noktadan kırıldığını, denize ve karaya atıkların sızdığını tespit etti.

Bakanlık ilgili firmaya atıkları toprağa akıttığı için 72 bin 197 lira, denizi kirlettiği için de 72 bin 197 lira olmak üzere toplamda 144 bin 394 lira ceza kesti. Firma hakkında Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunuldu. Temizlik çalışmaları sonrasında tamamen kirden arındırılan alandan 2 bin kilogram deniz temizliğinde kullanılan atık emici sosis bariyer ve atık pet türü malzeme ortaya çıktı. Bu malzeme imha edilmek üzere lisanslı bertaraf tesislerine gönderildi. Kirliliğin meydana geldiği alan bariyerlerle kapatılarak denize ulaşan kirlilik özel müdahale tekneleriyle temizletildi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler