131019098
30 Kasım 2023, Perşembe

Kurum, “İzmirimize zarar verecek bir şeye asla müsaade etmeyiz”

26 Ağustos 2022, Cuma 06:56

     


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Nae Sao Paulo gemisi hakkında yeni bir açıklama yaptı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i eleştirdi. Kurum gemiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İzmirimize zarar verecek bir şeye asla müsaade etmeyiz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Brezilya donanmasına ait asbest yüklü olduğu iddia edilen Nae Sao Paulo gemisine Aliağa’da söküm izni vermesinin yankıları sürüyor. Söküm iznine karşı tepkiler hukuk mücadelesine dönüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi, TMMOB, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, ALÇEP, EGEÇEP ve vatandaşlar tarafından kararın iptali için dava açıldı. Basın açıklamasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, "O gemiyi hep birlikte buradan geldiği gibi geri göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

“Biz vatandaşımızı senden daha çok düşünüyoruz”

Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı. Bakan Kurum, “Milletimizin içi rahat olsun! İzmirimize zarar verecek bir şeye asla müsaade etmeyiz. Her bir vatandaşımızı, çevremizi herkesten çok düşünüyoruz. Brezilya’dan gelen gemide en ufak bir tehlike söz konusuysa o gemiyi bir saniye tutmayız, tutmayacağız!" mesajıyla paylaştığı videolu açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bize bildirilen tutarlar ve bilgiler dışında herhangi bir bilgiye rastlarsak gemiyi ülkemize sokmayacağımızı da net bir şekilde söyledik. Olay bu kadar netken maalesef İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız her ne hikmetse, gidip 40 yıllık çamı keserken çevreci değilsiniz ama asbestli gemi, çevre mevzuatına uyan, her türlü kanuna, yönetmeliğe uyan gemi gelirken de dünyanın en önemli çevreci kişisi oluyorsunuz. Diğer işlerinizi yapamadınız ve bunu da böyle bir anlayışla örtme çabanız boşadır. Kusura bakma da biz vatandaşımızı senden daha çok düşünüyoruz. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğini düşünüyoruz. Yani sen çok seviyorsun da ben sevmiyorum öyle mi? Bu mu gösterge? Biz vatandaşımızın nasıl depremde canını malını koruduysak, onlara verdiğimiz sözü tuttuysak, bir haftada seferberlik ruhuyla Marmara'da müsilajı bertaraf ediyorsak, Muğla'da, Marmaris'te o güzelim koylarda bizim koylarımıza zarar veren yapıları iradeyi koyarak yıkıyorsak, çevrede de her çevre sorununda problemlerinde de aynı iradeyi koyarız."

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler