131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Arama kurtarma ekiplerine 17 dernek daha güç verdi

26 Eylül 2023, Salı 06:12

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi ile afetlerde gönüllü çalışacak Arama Kurtarma Dernekleri arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kenti afetlere karşı dirençli hale getirecek çalışmaları sürüyor. İki yıl önce afet ve acil durumlarla ilgili operasyonları yürütmek için 12 sivil toplum kuruluşu ile imzalanan protokol büyüdü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bugün 17 sivil toplum kuruluşu ile iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokolle ayrıca eğitim, tatbikat ve sosyal etkinliklerin yürütülmesinde de iş birliği yapılacak.

“Gurur duyuyorum”

İmza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir ile İzmirlilerle gurur duyduğumu söylemek istiyorum. İyilikte dağınıklığı, dezorganizasyonu ortadan kaldıran ve sadece bir heves değil bu işin disiplinini, bu işin organizasyonunu, uzun soluklu bir mücadeleyi arzu ederek, göze alarak ve bunun gereklerini yapmaya kararlı olarak buradasınız. Bu nedenle her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Hem İzmir'in hem ülkemizin dertlerine derman olduk

Göreve geldikleri günden bu yana orman yangınları, pandemi, depremler, seller, tsunami, hortum gibi birçok felaket yaşadıklarını ve felaketlerin tamamında itfaiye teşkilatının büyük yükü sırtladığını belirterek, “İtfaiye Daire Başkanlığımız olağanüstü fedakarlık örneği gösterdi. İzmirli hemşerilerimizle birlikte ortaya koyduğumuz güçlü duruş ve özveri sayesinde bu felaketlerin altından hızlıca kalkmayı başardık ya da en azından daha hafif atlatmayı başardık. Sadece İzmir’e değil tüm ülkemizin derdine derman olmaya gayret ettik ve en azından umut aşıladık. Bu umudu yaşatmak için omuz omuza yürümeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

İzmir güçlendi

Çağın zorlu ve çok katmanlı krizlerini yaşarken dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunun altını çizen Başkan Soyer, “ Bu duyguyla 29 Eylül 2021’de Afete Hazır İzmir diyerek yola çıkmış ve şehrimizdeki 12 arama kurtarma derneğiyle iş birliği protokolleri yapmıştık. Bugün ise arama kurtarma konusunda faaliyet gösteren birbirinden değerli 17 sivil toplum kuruluşuyla iş birliği protokollerini imzalıyoruz. Bu protokolün amacı arama kurtarma gönüllü ekiplerimizi daha da güçlendirmek. Protokolümüz arama kurtarma gönüllüleri için çok sayıda eğitim ve tatbikat imkanı da içeriyor. Biliyorum ki sizlerin güçlenmesi İzmir’in güçlenmesi demek. Bu şehrin sokaklarında yaşayan insanların güvenli yaşaması demek. Sonuna kadar her türlü desteği vermeye kararlıyız. Ülkece yaşadığımız tüm afetlerde şunu gördük; eğitimli, donanımlı, kararlı sivil yapıların var olduğu tüm afetlerde çok daha hızlı müdahale şansı oluyor. Yani bir can daha hayatta kalıyor. Bir çocuk bir yaşlı, genç bir insan daha yaşama tutunuyor. Bundan daha değerli ne olabilir? İşte bugün imzaladığımız protokol böylesine ulvi bir giriş. Bugün attığımız imzalar belki de gün gelecek bir hayat kurtaracak. Doğal afetlerin büyük bir felakete dönüşmesini engellemek mümkün. Yeter ki kamunun ilgili kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum arasında güçlü bir iş birliği ağı kurulsun. Yeter ki ortak akıl ve dayanışma iradesini daima diri tutalım. Bugüne kadar hep bu anlayışla hareket etmeye çalıştık. Bundan sonra da böyle olacak. Bugün imzaladığımız protokol bunun bir kanıtı” diye konuştu.

STK sayısı 29 oldu

İlk protokol 29 Eylül 2021 günü üç ilçe belediye arama kurtarma ekibi ve arama kurtarma konusunda faaliyet gösteren 9 sivil toplum kuruluşu ile imzalandı. Şş birliği protokolüne Ödemiş Arama Kurtarma Derneği, Anda Arama Kurtarma Derneği, Kamp Ateşi Türkiye Arama Kurtarma Derneği, Kuzey Ege Arama Kurtarma Derneği, Bornova Arama Kurtarma Derneği, İzmir Afet Bilinci ve İklim Farkındalığı Derneği, Bursa Arama Kurtarma İzmir Şubesi, Toplum ve Afet Ekipleri Haberleşme Arama Kurtarma Derneği, Hayvan Arama Kurtarma Derneği, Menderes Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği, Rota Arama Kurtarma Derneği, Ege Acil Arama Kurtarma Derneği, Baran Tursun Vakfı, Bergama Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği, M1G Arama Kurtarma Derneği, Hürdoğa Dağcılık Spor Kulübü ve AKUT Vakfı eklendi. İş birliği sağlanan kurum sayısı 29’a yükselmiş oldu.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler