131019098
21 Ekim 2020, Çarşamba

TÜPRAŞ İŞÇİSİ İSTANBUL’DA

27 Haziran 2019, Perşembe 06:32

     


Koç Holding’e bağlı TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen Toplu İş Sözleşme (TİS) sürecinde görüşmelerin tıkanmasının ardından Petrol-İş Aliağa, Batman, Kırıkkale ve Kocaeli şubeleri İstanbul’daki Koç Holding binasının önüne giderek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Koç Holding’e bağlı TÜPRAŞ’ta bir süredir Aliağa, Batman, Kırıkkale ve Kocaeli’ndeki rafinerilerdeki sürece dair toplu iş sözleşme sürecinde görüşmeler devam ediyordu. Yapılan görüşmelerin ardından geçtiğimiz günlerde Petrol-İş Sendikası, yazılı bir açıklama yaparak anlaşmaya varılamadığını duyurdu. Yaşanan gelişmelerin ardından Petrol-İş Aliağa, Batman, Kırıkkale ve Kocaeli şubeleri İstanbul’a yola çıktı. Koç Holding önünde kitlesel bir basın açıklaması yapan işçiler arasında Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay ve yönetimi de bulundu Ahmet Oktay, “Toplu iş sözleşme süresinde bir anlaşmaya varılamadı. Çok mücadele ettik ama bir karşılık alamadık. Biz bu üç madden vazgeçmeyeceğiz. Bunu bir kez de buradan yetkililere duyurduk.” İfadelerini kullandı.

“Kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağız”

Koç Holding binası önünde Petrol İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan basın açıklamasında, “Değerli üyelerimiz, temsilciler, TÜPRAŞ'ta Yüksek Hakem Kurulu'na intikal eden toplu sözleşme sürecinde, geçtiğimiz günlerde tarafların ortak yaklaşımı ile müzakereler üç toplantıyla sürdürülmüştür. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan TÜPRAŞ'ta sendikamız bu dönemde müzakerede ısrarcı olmuş ve böylesi önemli ve stratejik bir işletmede sözleşmenin işçi ve işverenler dışında bir başka irade tarafından bağıtlanmasını uygun görmemiştir. Bu tavrımızın sürdüğünü belirtiyor, TÜPRAŞ ta dört ayrı rafineride 4 bin 300 işçiyi kapsayan sözleşmenin müzakere yoluyla bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak son görüşmelerde, işverenin bir dayatmaya dönüşen üç maddedeki taleplerinin devam ettiğini görmekteyiz. Daha önce de belirttiğimiz üzere, 3 yıllık sözleşme kapsam süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri hususunda duruşumuz bellidir. Bu konularda herhangi bir dayatmayı kabul etmiyor, sendikamız ve işyerimizin hassasiyetlerini gözeterek, kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz.” İfadelerine yer verildi.

“Anlayış ve sağduyu çerçevesinde anlaşmaya varalım”

Açıklamanın devamında TÜPRAŞ işverenine seslenerek, “Söz konusu üç başlık dışında, müzakere edilmeyi bekleyen yalnızca ücret zammı ve sosyal yardımlar konusu bulunmaktadır. Diğer idari maddelerde uzlaşma sağlanmıştır. Hal böyleyken, işi yokuşa sürmenin, işçinin kazanımlarını tartışmaya açmanın bir faydası yoktur. Aynı dayatmacı tavır, toplu sözleşme sürecinin Yüksek Hakem Kurulu aşamasına taşınmasına neden olmuştur. TÜPRAŞ'taki 4 bin 300 üyemizin kararlılığından güç alan sendikamızın, hiç bir tehdide boyun eğmeyeceğini vurguluyor ve henüz vakit varken buradan işverene çağrı yapıyoruz; Gelin, TÜPRAŞ'ta is yeri kültürü ve geleneklerine uygun biçimde, toplu sözleşmeyi araya başka bir irade sokmadan, müzakere yoluyla bitirelim. 40 yıllık iş barışının sürmesini sağlayalım. Taraflar için yıpratıcı olacağından ve iş barışını ciddi anlamda bozacağından, aksi bir duruma izin vermeden, her dönem olduğu gibi karşılıklı anlayış ve sağduyu çerçevesinde bir anlaşmaya varalım.” İfadeleri kullanıldı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler