131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

İzmir Baro Başkanı Yücel: “Sivil itaatsizliğe ihtiyaç var”

27 Temmuz 2022, Çarşamba 07:01

     


Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo adlı savaş gemisinin, Aliağa'da planlanan söküm işlemine tepkiler büyüyor. İzmir Mimarlık Merkezi’nde meslek örgütleri tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, hukuk yoluyla beraber sivil itaatsizliğe de ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo gemisinin Aliağa'da söküm işlemine onay verilmesine İzmir karşı çıkıyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmir Barosu ve İzmir Tabip Odası dev savaş gemisinin kente gelmesine karşı çıkmak amacıyla İzmir Mimarlık Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

“Bakanlığın açıklaması güven vermiyor”

Başkan Tunç Soyer toplantıda, “Bu hikayenin iki başlığı var. Birincisi geminin kendisi, diğeri de Aliağa’deki söküm tesisleri. Gemi ile ilgili bakanlığın yaptığı açıklamalar güven vermiyor: 'Gemiyi gezdiririz, geldiğinde herkes görsün'. Geminin tehlikeli atık envanterini çıkaran firma, girilemeyen yerler olduğunu söylüyor. Biz neyi göreceğiz? Geminin ikizi Hindistan tarafından kabul edilmedi. Hindistan'ın geri gönderdiği gemiyi biz neden, nasıl alıyoruz? Güven vermeyen, şaibeli ve kafa karıştıran bir açıklama ile süreç yürüyor” dedi. Soyer, Aliağa'da gemi söküm uygulamalarının 40 yıldır devam ettiğini anımsatarak “Burada 22 işletme var ve sadece 8'i Avrupa Birliği normlarına uygun işlem yapıyor. Yani yüzde 2'sinin neye göre işlem yaptığı belirsiz. Bu firmalara ÇED muafiyeti tanınmış. Biz bir mandıra açarken ÇED olumlu raporu almak zorundayız. Ama binlerce tonluk gemi sökülen bir yerde firmaların ÇED mevzuatına tabi olmadığını görüyoruz. Her iki başlıkta da mücadeleyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bir sivil itaatsizliğe ihtiyaç var”

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ise hukuk yoluyla beraber sivil itaatsizliğe de ihtiyaç olduğunu vurgulayarak “Çünkü görüyoruz ki limana yanaşan, orada bir kez demir atan gemi sökülüyor. Sökülmesin istiyorsak bu kez daha kararlı, daha büyük bir mücadele ihtiyaç var. Bir sivil itaatsizliğe ihtiyaç var. Bu yalnızca İzmir’in sorunu değil” dedi. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Serhat Tanyeri de süreci takip ettiklerini belirterek, “Burası denetlenemiyor. Aslında en büyük sıkıntı denetlenememesi ve sürecin doğru şekilde yönetilmemesi. Buradaki atıklar tehlikeli maddeler içeriyor. Bunların kontrolünün yapılması için de denetlenmesi şart” diye konuştu.

“Bakanlık çevre politikalarını gözden geçirmeli”

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak geminin insan sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğinin altını çizerek “İnsan sağlığına, burada çalışan insanların sağlığına olumsuz etkiler yapacak pek çok maddenin atıklarla birlikte ülkemize gireceğini görüyoruz. Bakanlığın atık politikası ile çevre politikasını yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Henüz yola çıkmayan bu geminin bütün envanterinin şeffaf bir şekilde kamuoyunda paylaşılması gerekiyor” dedi.

“Geminin ülkemiz karasularına girişine izin verilmemeli”

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Aykut Akdemir ise şunları söyledi: “Ülkemizin Avrupa’nın ürettiği ancak kendi topraklarında bertaraf etmediği, başka ülkelerin kabul etmediği atıkların gönderildiği bir çöplük haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Gemi hakkındaki iddialar ile ilgili olarak sorularımıza cevap verilmeden geminin ülkemiz karasularına girişine izin verilmemeli.”

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler