131019098
20 Mayıs 2022, Cuma

MÜFTÜ COŞKUN HAC İLE İLGİLİ KONUŞTU

28 Nisan 2022, Perşembe 06:46

     


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl hac vazifesinin yerine getirilebileceğini duyurması akıllara hac vazifesinin hangi kurallara bağlı olarak yapılacağı sorusunu getirdi. Aliağa Müftüsü Ramazan Coşkun konuyla ilgili Aliağa Ekspres’e açıklamalarda bulundu.

Pandemi sürecinde geçen iki yılda vatandaşlar hac vazifelerini yerine getiremedi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş geçtiğimiz günlerde bu yıl hac ibadetinin yapılacağını açıkladı. Bunun üzerine iki yıl önce ismi hac kurasında çıkan vatandaşlar hac ibadetini nasıl gerçekleştireceklerini araştırmaya başladı. Aliağa Müftüsü Ramazan Coşkun konuyla ilgili Aliağa Ekspres’e açıklamalarda bulundu.

Ramazan Coşkun, “Türkovac aşısı kabul edilmiyor”

Müftü Coşkun açıklamasında, “2020 yılında çekilen kura sonucu hacca gitmeye hak kazananlardan 1 Temmuz 1957 (65 Yaş Altı) tarihinden sonra doğmuş olanlar bu yıl hacca gidecekler. Şartı tutanlar 25 Nisan - 4 Mayıs tarihleri arasında e-devlet üzerinden gideceklerine dair beyanda bulunacaklar. Hac kesin kayıtları 6-13 Mayıs tarihleri arasında e-devlet üzerinden hacı adaylarınca yapılacak. Hac ücreti kesin kayıt tarihlerinde peşin olarak yatırılacak. Oda tercihli kategorideki hacı adayları 2,3 ve 4 kişilik odaları kontenjan nispetinde tercih edebilecekler. Hac süresi en fazla 45 gün olacak, Medine’de 3-5 günü geçmeyecek. Gideceklerin pasaportlarının süresi 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olacak. Kontenjan dolmaması durumunda 2020 yılı kura sıralarına göre 65 yaş altı olanların Ek Hac kayıtları için 17-24 Mayıs tarihleri arasında işlemleri yapılacak. Hacı adayının en az 2 doz Sinovac ve Biontech aşı olması gerekmektedir. Türkovac aşısı kabul edilmiyor. 65 yaş altı olup aşı olmayanlar istemeleri halinde haklarını 2023 yılına devredebilecekler. Hacı adaylarından hacca gidişten en geç 72 saat öncesine ait Negatif PCR test sonucu istenecek. 2020 yılındaki kurada çıkan 65 yaş üstü olanlar, noterden verecekleri vekâletle kendi adlarına vekil olarak, 1 Temmuz 1957 tarih ve sonrası doğumlu olan eşi, çocuğu, kardeşi, gelin ve damadına bu sene hac yapmak üzere vekalet verebilecekler. Hac görevli işlemleri 2020 yılı sınav ve mülakatlarına göre yapılacak. Bu durumdan kafile başkanları ve sağlık personeli hariç tutulacak.” Dedi.

“Hac hem bedeni, hem mali bir ibadet”

Hacı adaylarının ibadeti gerçekleştirmek üzere vermesi gereken ücretlerden de bahseden Müftü Ramazan Coşkun, “Bu yıl ülke genelinde 37 bin 770 kişi hacca gidebilecek. Yaş sıkıntısı olan vatandaşlarımızın hakları baki. Yaş sınırı kalktıktan sonra bu vatandaşlarımızı kura şartı aranmaksızın hacca götüreceğiz. İnşallah bir sonraki sene hacı adaylarımızın tamamını gönderebiliriz. İzmir genelinde hacca gidebilecek kişi sayısı 1250 ile 1300 arasında. İlçe genelinde bir değerlendirme yapamıyoruz. Bilgileri ilden alıyoruz. Hac fiyatlarına bakacak olursak, en ucuz tarifeden yararlanarak bu vazifesini yerine getirmek isteyen bir vatandaşın ortalama 80 bin liraya ihtiyacı var. Bu 45 günlük fiyatı. Tabii Kabe’ye yakınlık, uzaklık, oda kişi sayısı ve benzeri gibi durumlarda fiyatta değişmeler oluyor. En yüksek fiyat ise 150 bin liraya tekabül ediyor. Hac hem bedeni, hem mali bir ibadet. Zengin olup durumu yerinde olan vatandaşlarımızın ömürde bir defa bu ibadetini yerine getirmesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler