13 Temmuz 2024, Cumartesi

Ege'nin rüzgâr potansiyeli araştırılacak

28 Ekim 2022, Cuma 06:38

     


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Ferhat Bingöl, İYTE bünyesinde envantere katılacak rüzgar ölçüm cihazıyla Ege Denizi'nin deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi potansiyeline ilişkin daha net bilgilere sahip olacaklarını bildirdi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Ferhat Bingöl, Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı ve Konferansı Marentech Expo'da yaptığı sunumda, Türkiye'nin büyük bir deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Haritaların bu potansiyeli gösterdiğini aktaran Bingöl, söz konusu kapasitenin yeri ve miktarı konusunda net bilgiye yerinde ölçüm olmadığı için henüz sahip olunmadığını anlattı. Bingöl, İYTE bünyesinde açılması planlanan Rüzgar Enerjisi Meteorolojisi ve Çevresel Test ve Analiz Merkezi (RÜZMER) ile bu konularda çalışmalar yapmayı planladıklarına işaret ederek, şu anda Türkiye'nin deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeline yönelik uydudan alınan rüzgar verilerinin analizinin mevcut olduğunu bildirdi. Bu verilerin belirsizliklerinin çok yüksek olduğuna değinen Bingöl, şunları kaydetti: "Bunlara dayanarak sadece nereye direkt kurmanız, nerede ölçüm yapmanız gerektiğini bulabiliyorsunuz. Ama yatırım için finansal aşamaya geçilecek bilgiye sahip değil. Bunlar şu anda var olan teknolojiler. Ancak uydudan aldığım verilerle yaptığım İzmir denizindeki kapasite analizi sonucunda birçok bölgede özellikle Dikili, Çandarlı, Foça üçgeninde büyük bir kapasitemiz olduğu görülüyor. Belirsizlik yüksek olduğu için bununla yatırım yapamıyoruz. Ama en azından nerede ölçüm yapmamız gerektiğini artık biliyoruz İzmir için. Bu noktada İzmir Kalkınma Ajansı destekleriyle bir offshore ölçüm çalışmamız başlamak üzere."

RÜZMER, 2023'te faaliyete başlayacak

Bingöl, RÜZMER envanterine katılacak yeni cihaz sayesinde ölçümleri daha üst seviyelere çekebileceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu da uzun mesafe lidar ölçüm cihazı. Bu cihazla, 15 kilometreye kadar ölçüm yapabiliyorlar. Karasal bir noktaya koyduğumuzda bizim gibi sahil kesimi sadece ilgi alanı olan çünkü bizim Yunanistan'la sınırımızdan dolayı ilgimizi çeken alan ilk 20 kilometre. Biz zaten daha fazla ileriye gitmek istemiyoruz. O yüzden mesela böyle bir cihazı karasal bir noktaya koyduğunuz zaman tarama yaparak bütün sahildeki verileri alabiliyorsunuz. Bunu uydu verileriyle birleştiriyoruz ya da yerinde yapacağımız ölçümlerle birleştiriyoruz. Yani destek cihazları sayesinde daha fazla veri elde edebileceğiz. Bunları birleştirip kullandığınız zaman çok net bir şekilde offshore alanın taramasını yapabiliyorsunuz. Bu cihaz Türkiye'de ilk defa bizim merkezimizde olacak." RÜZMER olarak bu hizmeti verebileceklerini aktaran Bingöl, "Bu cihaz geldiğinde 12 kilometrede çalıştırmayı planlıyoruz. 12 kilometrede çalıştırdığımızda İzmir'in denizleriyle alakalı her yeri tarama şansımız olacak. Kısa süreli, üç dört aylık ölçümlerle uzun süreli yerinde ölçümlerinizi birleştirerek bu atlasları güncelleyip daha spesifik lokasyonları seçebileceğiz. İzmir Kalkınma Ajansı'yla yaptığımız projede bu verileri ücretsiz olarak yatırımcılara sunmayı planlıyoruz. Bu sayede, İzmir'in Türkiye'deki ilk offshore tesisine sahip olacağını düşünüyoruz." diye konuştu. Bingöl, RÜZMER'in 2023'ün ocak ayından itibaren hizmet vermeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler