131019098
14 Mayıs 2021, Cuma

İŞÇİLERİN DİRENİŞİ SONA ERDİ

28 Aralık 2019, Cumartesi 07:06

     


Aliağa Belediyesi’ndeki işlerinden çıkarılan işçiler direnişlerini düzenledikleri basın açıklamasıyla sonlandırdı. İşçilerin açtıkları işe iade davaları sürüyor.

Aliağa Belediyesi’ndeki işlerinden Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından teknolojik gelişmeler ve ekonomik kriz gibi nedenlerle işlerinden çıkarılan işçiler direnişlerini sonlandırdı. Düzenledikleri basın açıklamasıyla Demokrasi Meydanı’ndaki çadırı kaldırma kararı alan işçilerin açtıkları işe iade davaları devam ediyor. Düzenlenen basın açıklamasına Aliağa Emek ve Demokrasi Bileşenleri tam kadro katılım gösterdi. Basın açıklamasını Disk Genel-İş Sendikası İzmir 5 Nolu Şube Üyesi İşten Çıkarılan Aliağa Belediyesi İşçileri adına Aliağa Belediyesi’ndeki işinden atılan işçi Asiye Çetin okudu.

Çetin, “Artık sonuna geldiğimiz 2019 yılının Mayıs ayından bu yana Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Cumhur İttifakı partileri eliyle Aliağa’da eşi görülmemiş bir sosyal cinayet işlenmektedir. Bu cinayetin mağdurları olan biz, Aliağa Belediyesinin emektar işçileri, aylardır direniyoruz. Bir yandan direniş çadırımızı ayakta tutarken, bir yandan da Aliağa Halkı nezdindeki kara propagandaları boşa çıkardık. İşçi kıyımı yapmayı halktan aldığı yetkiye dayandıran Serkan Acar’ın gerçek yüzünü halka anlattık. Kamu kaynaklarını nasıl çarçur ettiklerini, halka hizmetle yükümlü Belediyemizi nasıl bir borç batağına soktuklarını ve sonunda da seçimi yeniden kazandıktan sonra, kendi yarattıkları enkazın faturasını biz işçilere çıkarttığını anlattık. Şaibeli miktarlarda paralarla sanatçılar getirmeden de, şenlikler ve halk konserleri düzenlenebileceği bütün Aliağa halkına hep birlikte gösterdik.” İfadelerini kullandı.

“Şimdi yeni bir yıla yeni umutlarla giriyoruz”

Aliağa Belediyesi’ndeki işlerinden çıkarılan işçilerin seslerini kamuoyuna bıkmadan duyurduklarını belirterek sözlerine devam eden Çetin, “Sendikamızın bütün şubeleri ve genel merkezimizle birlikte, haklı davamızı başta İzmir kamuoyuna ve Türkiye kamuoyuna anlattık ve sesimiz sadece burada değil, binlerce kilometre uzakta, Avrupa’da ve Dünya’da yankı buldu, uluslararası sendikal örgütlerin desteğini aldık. Açlıkla terbiye edilmek istendik, hak ettiğimiz son maaşlarımız aylarca hesabımıza yatmadı ama yılmadık yine direndik. 40 derece sıcağın altında da, yağmurda ve çamurda da asla pes etmedik ve direndik. Kanser olduk hayatımızı kaybettik ve ama yine direndik yine direndik. Dostun desteğiyle düşmana inat yılmadık direndik. Gönül isterdi ki, atılan bütün işçiler bizimle ve sendikamızla birlikte hareket etsin, direnişi seçsin ama öyle olmadı fakat biz kaç kişi kalırsak kalalım yine direndik, yine pes etmedik. Onursuzca dayatılan protokolleri bir yana iterek, işe iade davalarımızı açtık. Bütün işe iade süreçlerinin dört ayda tamamlanması gerekirken, ilk duruşmalarımız altı ay sonraya atıldı, yine direndik yine alanlarda olduk. Biz inanıyoruz ki, er ya da geç, haklılığımız mahkemelerce de tescil edecek ve işimize iade yönünde kararlar verilecek. Hukukçu Başkan, hukuk önünde mahkum edilecek. Şimdi yeni bir yıla yeni umutlarla giriyoruz. Bugün Aliağa Demokrasi Meydanının sembolü haline gelen direniş çadırımızı sonlandıracak ama mücadeleden asla geri durmayacağız. Meşru ve demokratik yollardan kanuni haklarımızı peşinde koşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bunu herkes böyle bilmelidir. Bu direniş bu noktalara geldiyse, bizlerin kararlılığının yanı sıra, dayanışmasını hiçbir zaman esirgemeyen siz değerli dostlarımızın sayesindedir.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler