25 Temmuz 2024, Perşembe

GEMİSANDER’den yüksek asbest iddialarına yalanlama

28 Aralık 2023, Perşembe 06:04

     


GEMİSANDER Başkanı Kamil Önal, Aliağa’da sökümü yapılacak olan Fransız Devlet Telekom Şirketine ait olan ’Raymond Croze’ isimli gemide 50 ile 100 ton asbest olduğu iddialarını yalanladı.

Türkiye’nin tek gemi geri dönüşüm bölgesinin bulunduğu Aliağa’da, sektörün üst kuruluşu Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER), son günlerde kamuoyunun gündemine gelen Raymond Croze adlı gemiyle ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Aliağa'da bulunan gemi geri dönüşüm bölgesindeki tesislerde 2.500 kişinin istihdam edildiğini ve sektörün Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağladığını belirten GEMİSANDER Başkanı Kamil Önal, “Raymond Croze gemisi hakkında bazı kurum ve kuruluşlar tarafından asılsız ve belgesiz şekilde gerçeğe aykırı bir biçimde açıklamalar yapılması trajik bir olaydır.” Dedi.

“Çevreye karşı duyduğumuz hassasiyet her zaman ön planda”

Açıklamasında sektörün çevreye hassasiyetini vurgulayan Kamil Önal, “GEMİSANDER olarak çevreye karşı duyduğumuz hassasiyet her zaman ön plandadır. Gemi söküm tesislerimizde gelen gemileri sökerek Türk ekonomisine katkı sağlamaktayız. Sektörümüzde 2.500 işçi çalışmaktadır. Bu rakam yan sanayi ile birlikte 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Şu anda gelen ve tesislerimizde sökülmesi düşünülen Raymond Croze gemisi hakkında bazı kurum ve kuruluşların asılsız ve belgesiz şekilde, gerçeğe aykırı bir biçimde açıklamalar yapmaları trajik bir olaydır.” Diye konuştu.

“Süreç yönetmeliğe uygun bir şekilde işliyor”

Son günlerde basında yer alan Raymond Croze adlı gemiyle ilgili çıkan haberlerin yakından takip edildiğini belirten Önal, “Uluslararası akredite bir firma tarafından düzenlenmiş atık envanter raporu T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunulmuştur. Avrupa Birliği Gemi Söküm Yönetmeliğine uygun bir şekilde işleyen bir süreç mevcuttur. Söküm tersanesi de Avrupa Birliği onaylı bir tersanedir. Envanter muhteviyatındaki atıkları, yetkili söküm ve bertaraf firmalarıyla birlikte çalışarak mevzuata uygun ve çevreye duyarlı şekilde bertaraf kapasitesine sahiptir.” ifadelerine yer verildi.

“Tespit edilen rakamlar çok daha düşük seviyelerde”

Önal, söz konusu gemiyle ilgili basında yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını kaydederek,  “Basında yer alan 50-100 ton gibi rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır. İncelemelerde tespit edilen rakamlar çok çok daha düşük seviyelerdedir. Derneğimiz ve söküm tersanesi, kurumlarla her türlü işbirliği ve doğrulama incelemesi çalışmalarına açıktır ve tam desteğini sunmuştur.” Dedi.

“Bilgi kirliliği sektöre ve ekonomiye zarar veriyor”

Sektörün üst kuruluşu olarak ulusal ve uluslararası normlara uygun, şeffaf bir şekilde faaliyet gösterdiklerini belirterek, kaynağı belirsiz bilgi kirliliğinin sektöre ve Türkiye ekonomisine zarar verdiğini söyleyen GEMİSANDER Başkanı Kamil Önal, “Kaynağı belirsiz bilgi kirliliği, olumlu yönde gelişim adımları atmaya çalışan sektörümüzün tümüne zarar vermektedir. İlgili kurumlarımızın talimatlarını uygulayarak şeffaf bir şekilde süreci yürüteceğiz” dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)

  
Son Eklenen Haberler