131019098
19 Ekim 2021, Salı

CUMARTESİ KISITLAMASI GERİ GELDİ

29 Mart 2021, Pazartesi 20:25

     


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlamasının kırmızı kategorideki illerde cumartesi ve pazar günü olarak uygulanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeni alınan kararları açıklayan Erdoğan, şunları söyledi: “Özellikle salgının tedbirleri hususunda herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak mecburiyetindedir. Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı.

LOKANTA VE KAFELER KURALLARA UYGUN ŞEKİLDE ÇALIŞABİLECEK

Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.

KIRMIZI KATEGORİDEKİ İLLERDE CUMARTESİ GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI

Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.

RAMAZAN’DA ÜLKE GENELİNDE HAFTA SONLARI SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır."  
Son Eklenen Haberler