131019098
19 Ekim 2021, Salı

“EN DÜŞÜK EMEKLİ ÜCRETİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇEKİLMELİ”

29 Nisan 2021, Perşembe 06:39

     


DİSK’e bağlı Emekli Sen’in Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe, emekli maaş zamları ve pandemi nedeniyle alanlarda kutlanamayacak olan 1 Mayıs ile ilgili açıklamada bulundu.

Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe, emekli maaş zamları ve pandemi nedeniyle alanlarda kutlanamayacak olan 1 Mayıs ile ilgili şube binasında bir basın açıklamasında bulundu. Küresel koronavirüs salgınının ülkemizi etkisi altına almaya başladığı ilk günden bu yana salgının nasıl ekonomik ve sosyal krize evirileceğinin iktidar tarafından pratiğe döküldüğünü söyleyen Sebahattin Yeşiltepe, “Ekonomik ve sosyal krizin nasıl yönetilemeyeceğini de yine bu iktidar göstermiş oldu. Salgının başında alınması gereken hiçbir önlem tam anlamıyla alınmamıştı. İktidar, sermaye yerine krizi fırsata çevirmek için salgınla mücadelede dümeni daha başından kırmıştı. Pandeminin ilk günlerinde ‘hepimiz aynı gemideyiz’ diyenler lüks yalılarında, altın saraylarında korunur kârlarına kâr eklerlerken işçiler, emekçiler canları pahasına çalışmaya devam etmiş; emeklilerin, yaşlıların, işsizlerin yoksulluğu derinleşmişti.” dedi.

“Biz emeklileriz, yoksul dünya halklarıyız”

İktidar ile aynı gemide olmadıklarını belirterek sözlerine devam eden Başkan Yeşiltepe, “Onlar pandeminin ilk günlerinde ‘hepimiz aynı gemideyiz’ derken söylüyorduk; şimdi de söylüyoruz: Hayır! Aynı gemide değiliz. Sermaye ve yüzü her daim sermayeye dönük iktidar ile bu ülkenin işçileri, emekçileri, emeklileri, gençleri aynı gemide değil. Aksine, küresel Koronavirüs salgını, tüm dünyada iki sınıf; iki saf olduğunu bir kez daha keskin bir biçimde ortaya çıkardı. Bir tarafta sermayeyle kol kola iktidarlar; öteki tarafta işçiler, emekçiler, emekliler, yoksul dünya halkları. Hayır, aynı gemide değiliz. Biz gemileri inşa edenleriz, bizler o gemilerin yüzdüğü sularda cansız bedeni kıyıya vuranlarız, bizler her krizin faturasını ödetmeye çalıştığınız işçileriz, bizler yıllarca emek veren, alın teri döken şimdi ise ‘çalışmıyorsanız ölün’ yaklaşımına maruz bırakılan emeklileriz. Hayır, siz sömürenlersiniz, siz kâr hırsıyla beslenenlersiniz; biz işçileriz, emekçileriz, emeklileriz, yoksul dünya halklarıyız” ifadelerini kullandı.

“En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmeli”

Pandemi sürecinin başında toplum sağlığı için alınması gereken önlemleri sıraladıklarını belirten Sebahattin Yeşiltepe, “En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmeli ve tüm ücretler buna göre yukarı çekilmelidir, dedik. Aynı şartlarda farklı dönemlerde emekli olanların maaş farkları ortadan kaldırılmalı, intibak yasası hayata geçirilmelidir, dedik. Sadece bugün değil, sürekli parasız ve nitelikli sağlık hizmeti sunulmalı, sağlık ve ilaçta katkı payı kaldırılmalıdır, dedik. Emeklilerin yaklaşık 8 milyonunun ikinci bir işte çalışmak zorunda olduğu ülkemizde, evde kalma zorunluluğunun etkilerine karşın emeklilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için sokağa çıkma yasağı son bulana dek her emekliye 2.000 TL katkı sunulmalıdır, dedik. Pandemi boyunca elektrik, doğalgaz ve su evlere ücretsiz ulaştırılmalıdır, dedik. İşten çıkarmalar ve ücretsiz izin gibi çocuklarımızı açlığa mahkûm edecek uygulamaların önüne geçilmelidir, dedik. Zorunlu işler dışında ücretli izin verilmelidir ve işyerlerinde gerekli sağlık tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmalıdır, dedik.” Şeklinde konuştu.

“Haklarımızı aramaya devam edeceğiz”

İktidarın emeklilerin taleplerini karşılamadığını belirten Yeşiltepe, “Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynamaya devam ettiler! Sonuç mu? Güvenilir olmayan verilere göre; 5 milyon vaka; 39 bin ölüm! Sorumlular sorumluluk almaktan kaçanlardır. Sorumlular salgına karşı mücadelede işçileri, emekçileri, emeklileri kendilerine kalkan yapanlardır. Bir yıldır sorumluluk almaktan kaçan iktidar, şimdi üç haftalık kapanma genelgesi yayınlıyor. Soruyoruz: Bu kararın alınması için milyonlarca vakanın, binlerce ölümün gerçekleşmesi mi gerekiyordu? 1 Mayıs’ı, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü fiilen yasaklayanların bu kararı alıncaya kadar yaptıkları tüm o ‘lebalep’ kongrelerinde virüs bulaşmıyor muydu? Vakaların bunca ivmelenerek artmasında Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelinip yapılan o kongrelerin etkisi yok mu? Biliyoruz: virüsten çok 1 Mayıs’tan; işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, işsizlerin, yoksulların birliğinden korkuyorlar! Biliyoruz: virüsten daha öldürücü olan kâr hırsıdır. Sağlığı, eğitimi, fabrikaları özelleştirme politikalarıdır, yağma ve talandan beslenen kapitalizmdir. Biliyoruz: sağlığı kamusallaştırın, eğitimi kamusallaştırın, emeğimizin karşılığını verin diye haykırmamızdan korkuyorlar. Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da korkuyorlar. Korksunlar, bizler nerede olursak olalım taleplerimizi haykırmaya, haklarımızı aramaya devam edeceğiz. ”dedi.

“Bayrama pandemi koşulları nedeniyle çok daha zor şartlar altında gireceğiz”

Ramazan Bayramı’na emeklilerin yine buruk gireceğini sözlerine ekleyerek devam eden Başkan Yeşiltepe, “ Önümüz bayram. Bugün geldiğimiz noktada, günlük ortalama masrafı 10 milyon lira olan saraydan bildiriyorlar: Emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak. İktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramları bayram tadında geçiremiyorken; önümüzdeki bayrama pandemi koşulları nedeniyle çok daha zor şartlar altında gireceğiz. Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda iki ikramiye olarak güncellenmesi talebimizi de haykırmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

“Örgütsüz toplumlar sömürülmeye mahkûmdur”

Son olarak iktidardan beklentilerini sözlerine ekleyen başkan Yeşiltepe, “ Bir kez daha bildiriyoruz: Bizler yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edeceğiz! Sarayın krizinin faturasını işçinin, emekçinin, emeklinin cebinden çıkarmaya çalışanlara karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz! Haklarımız için, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için, torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için 13 milyon emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz! Emekli ikramiyesi 100 TL zam yapılarak 1100 TL Oldu. Örgütsüz toplumlar sömürülmeye sürünmeye mahkumdur ”şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler