131019098
19 Ocak 2021, Salı

FİYATLAR DÜŞÜK AMA SATIŞ AZ

29 Temmuz 2020, Çarşamba 06:44

     


Kurban Bayramı’na iki gün kaldı. Aliağa’da yeri değiştirilen Kurbanlık Pazarında geçen yıla oranla bu yıl satışlar düşük. Esnaf bu düşüşü pazar yerinin değiştirilmesine bağlıyor. Esnaf ayrıca, Aliağa’da acil olarak modern bir hayvan pazarına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Cici Sokak, Aliağa İlçe Mezarlığı karşısında kurulu bulunan Kurbanlık Pazarında satışlar devam ediyor. Satışların geçen yıla oranla düşük olduğunu vurgulayan esnaf bu durgunluğu ilçedeki Kurbanlık Satış Yerinin başka bir alana taşınmasına bağladı. Kurbanlık pazarlığı yapmak isteyen vatandaşların eski kurbanlık satış noktasına gittiğini söyleyen esnaf Aliağa’ya bir Kurbanlık Satış Pazar yerinin yapılmasının şart olduğunu vurguladı. Yeni kurbanlık satış yerine belediyenin yeterli bakımı sağlamadığını söyleyen esnaf, alt yapının hazırlanmadan bu alanın kurbanlık satış alanı olarak belirlenmesinden yakındı. Kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla daha düşük olduğunu söyleyen esnaf bu duruma rağmen beklenen satışın olmadığını söyledi.

“Pazar yerinin değişmesi alıcıları şaşırttı”

Konuyla alakalı açıklamada bulunan esnaf Zekeriya Bilen, “Koronavirüs salgınının kurban satışlarına çok etkisi olmadı. Sadece sosyal mesafemize dikkat edip tokalaşmamaya dikkat ediyoruz. Fakat geçen seneye göre pazarda bir durgunluk var. Küçükbaş hayvanlar kilosu 28-32 liradan satılırken büyükbaş hayvanlar ise kilosu 25-30 liradan satılıyor. Pazar yerinin değişmesi alıcıları şaşırttı. Birçok alıcı eski satış yerine gidip geri dönüyor. Yeni kurbanlık Pazaryerinin reklamı güzel yapılmadı. Vatandaşın haberi çok geç oldu buradan. Hayvancılıktaki en büyük sorun yemlerin çok pahalı olması. ”dedi.

“Pazaryerimiz bakımsız”

Koronavirüs salgının pazarda durgunluğa neden olmadığını söyleyen bir başka esnaf Rıfat Karakuş ise, “Geçen sene satışlarımız daha iyiydi. Bir de bu yıl Kurbanlık kesim belgesi olmayanlar kesim yapamayacak. Biz de bu nedenle belgelerimizi aldık. Kurbanlık fiyatları geçen seneden düşük olmasına rağmen satışlarımız istediğimiz oranda olmadı. Ayrıca pazar yerimiz de bakımsız. Bayramın birinci gününe kadar buradayız. Bayramın son gününe kadar bekleyecek arkadaşlarımızda vardır mutlaka. Ama bayramın son günlerinde pazara gelen alıcılar çok fazla pazarlık yapıyor. Satıcı da malım elimde kalmasın diye fiyatları düşürmek zorunda kalıyor.” şeklinde konuştu.

Pazarın 1 tonluk Şampiyon’u

Öte yandan özel olarak bakılan ve Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan pazarına getirilen büyükbaş hayvanlar da dikkat çekiyor. Kurbanlık Pazarındaki 1 tonluk ‘Şampiyon’ adındaki boğa, 23 bin liradan alıcısını bekliyor.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler