131019098
19 Ocak 2021, Salı

DÜĞÜNLERDE KOLLUK KUVVETLERİ DE GÖREV ALACAK

29 Ağustos 2020, Cumartesi 06:14

     


İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde yeni bir karar daha aldı. Karara göre düğün salonlarında polis veya jandarma bulundurulacak.

İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Koronavirüsle mücadelede yeni tedbirler aldı. Buna göre, il genelinde vefat eden vatandaşların cenaze namazları defnedilecekleri mezarlıkta kılınacak, düğün salonlarında polis veya jandarma bulundurulacak ve kamu kuruluşlarında yiyecek-içecek ikramı yapılmayacak.

Maskesi olmayanlar cenaze namazı kılamayacak

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar şöyle; “İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23 üncü maddesinde yazılı üyelerin katılımı ile İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında toplanmıştır. Yapılan toplantıda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır. Vefat eden vatandaşların cenaze namazlarının defnedilecekleri mezarlıkta kılınmasına, kılınacak olan namaz ve defin işlemleri sırasında herkesin maske kullanmasının zorunlu olmasına, maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmemesine, kişisel yakınlaşma ve temastan kaçınılarak, sosyal mesafe kurallarına önemle riayet edilmesine karar verildi.”

Düğün salonlarında kolluk kuvvetleri bulunacak

İlgili kararda düğünlerde uygulanacak kurallara da yer verildi. Karara göre, “İl Hıfzıssıhha Kurulunun 2020/107 sayılı karar numarası ile aldığı tedbirlerin yerine getirilip getirilmediğinin denetimi amacıyla düğün salonlarında kolluk kuvvetlerinin (Polis veya Jandarma) bulundurulmasına, kurallara uymayan düğün salonlarına önce bir gün sonraki ihlallerde üç gün kapatma cezası uygulanmasına ve Kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlarımız da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramının durdurulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.” İfadelerine yer verildi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler