23 Temmuz 2024, Salı

Soyer genç sürdürülebilirlik elçileri ile bir araya geldi

30 Ocak 2023, Pazartesi 06:19

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanan İzmir Sürdürülebilirlik Elçileri Eğitim Programı’nın üçüncü etabı kapsamında genç girişimcilerle yatırımcıları buluşturan Demo Day etkinliği yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde kentin geleceği için proje üretecek gençlere alan açmak hedefiyle hazırlanan İzmir Sürdürülebilirlik Elçileri Eğitim Programı’nın üçüncü etabı kapsamında Demo Day etkinliği Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, ESİAD İzmir AB Bilgi Merkezi, İzmir Planlama Ajansı, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı ve SÜGEP Akademi işbirliğiyle düzenlenen Sürdürülebilirlik Elçileri Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan gençlerin projelerini sunduğu etkinlikte ilk üç ekip belli oldu. Birinciliği Nem-İZ, ikinciliği Telve-İZ, üçüncülüğü ise Sürdürülebilir-İZ adlı takım aldı. Etkinlikte programa katılan tüm ekiplere sertifikaları da verildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğindeki buluşmaya Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve delegasyon heyeti, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Sibel Zorlu, İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı (SKGA) Genel Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“Hep beraber ve şimdi harekete geçme zamanı”

Programın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, demokrasinin insanlığın en büyük inovasyonlarından biri olduğunu belirterek, “AB, ülkeler arasındaki farklılıkları bir tarafa koymayı başardı ve buradan bir ortak gelecek kurma iradesi ortaya koydu. Ortak gelecek inşa etme meselesi hepimizin önceliği olmak zorunda. Çünkü içinde yer aldığımız bu büyük evren büyük bir tehditle karşı karşıya. Bu büyük tehdit, aramızdaki farklılıkları bir tarafa koyup, o ortak gelecek tahayyülünü daha kuvvetli bir biçimde ortaya çıkarmaktan geçiyor. Artık bu gezegenin üzerinde yaşayan hiçbir bireyin sağlıklı olmasına imkan yok. Hep beraber ve şimdi harekete geçme zamanı. Ortaya konulacak bütün projeler, bütün çalışmalar bu ortak aklın bir parçası, bu ortak çarkın dişlisi olmayı başarmak zorunda” diye konuştu.

“Sürdürülebilirlik geçmiş ve gelecek arasındaki adalettir”

Bu programla bir modelin ortaya çıkmaya başladığını vurgulayan Başkan Soyer, “Hepinizi tebrik ediyorum. Sürdürülebilirlik geçmiş ve gelecek arasındaki adalettir. Geçmişle gelecek arasındaki adalet ne kadar sağlam temeller üzerine oturursa o kadar mutluluk ve huzur verici oluyor. Yapılan çalışmalar, ortaya çıkan projeler inanıyorum ki daha iyi bir dünyanın kurulmasına fırsat verecektir. Yolunuz açık olsun. Diliyorum ki başka bir dünyanın kurulmasında sizlerin izi olsun” ifadelerini kullandı. 

“Çok önemli bir iz olacak”

İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı (SKGA) Genel Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al da, “Tunç Başkanımız siyasi ve ekonomik krizlere rağmen İzmir’in dirençli, yeşil ve sürdürülebilir bir kent olması adına büyük bir liderlik sergiliyor. Kentimizin iş dünyası da bu dönüşüme kayıtsız kalmıyor. Genç Sürdürülebilirlik Elçileri Programı başka bir Türkiye yolunda bıraktığımız çok önemli bir iz olacak” ifadelerini kullandı.

Birbirinden değerli projeler

ESİAD Başkanı Sibel Zorlu ise gençlerin ortaya çıkardığı projeleri birbirinden değerli bulduğunu ifade etti. İzmir’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da programın genç fikirlerin ortaya çıkması adına oldukça yararlı olduğunu aktardı.

Yatırımcı ekosistemiyle buluştu

Sürdürülebilirlik Elçileri Eğitim Programı’nın üçüncü etabında genç elçiler, bir ay staj olanağı da bulacak. Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde, özel sektörde ve ilçe belediyelerinde sürdürülebilirlik çalışmaları yürütülecek. Genç Sürdürülebilirlik Elçileri Programı’nın önceki iki programından 120 Genç Elçi mezun oldu. Bu gençler, hem sürdürülebilirlik alanında kariyer planlaması yapma olanağı buldu, hem de bu alanda istihdam olanağı yakaladı. Elçilerin ortaya çıkardığı yenilikçi, döngüsel, sürdürülebilir projeler, İzmir'de yatırımcı ekosistemiyle de buluşarak uygulanma aşamasına geldi.

(SERKAN SELİNGİL) 
Son Eklenen Haberler