131019098
27 Ekim 2021, Çarşamba

ÖĞRENCİLERDEN FARKINDALIK YARATAN PROJE

30 Nisan 2018, Pazartesi 06:40

     


Aliağa’da öğrenciler okuma alışkanlığına ve kitap sevgisine dikkat çekmek için “İnsan Her Yerde Okur” sloganıyla İZBAN’da kitap okudular.

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap sevgisini aşılamak amacıyla “İnsan Her Yerde Okur” projesi düzenledi. İlkokul öğrencileri İZBAN İstasyonu’nda ve trende kitap okuyarak farkındalık yarattı. Etkinlik 400 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Sabah saatlerinde IZBAN istasyonuna giden öğrenciler ve öğretmenler tren seferi başlayana kadar istasyonda, tren geldikten sonra da seyahat esnasında kitap okuyarak Menemen durağına yolculuk yaptılar. Öğrenciler seyahat sırasında cep telefonu veya tabletle vakit geçirmenin değil kitap okuyarak vakit geçirmenin daha yararlı olacağını ifade ettiler. Proje İZBAN’la yolculuk yapan diğer vatandaşlar tarafından da takdirle karşılandı.

‘Her yerde kitap okunabilir’

İnsanların her yerde kitap okuyabileceklerini vurgulayan Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse "Aliağa İlce Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap okuma konusunda bir farkındalık yaratmak için Aliağa İZBAN istasyonunda ve Demokrasi Meydanında bu etkinliği düzenledik. ‘İnsan Her Yerde Okur’ projesi ile amacımız okumanın önemine vurgu yapmak ve insanların günlük yaşamında özellikle de yolculuk anında geçen zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmesini vurgulamaktı. Özellikle İZBAN seyahatleri kitap okumak için bulunmaz fırsat… Dünyanın birçok ülkesinde de vatandaşlar toplu taşıma araçlarında geçirdikleri mecburi vakitleri kitap okuyarak değerlendiriyorlar. Biz de etkinliğimizi özellikle İZBAN’da gerçekleştirerek vatandaşlarımızda bu farkındalığı yaratmak istedik.” dedi. Kendisinin de her gün İZBAN’la yolculuk yaptığını belirten Derse, telefonla geçirilen vaktin kaybına dikkat çekerek her yerde kitap okunabileceğini söyledi.

(NİMET ERGÜN)  
Son Eklenen Haberler