131019098
27 Kasım 2020, Cuma

MİMAR VE MÜHENDİSLERE 'STRATEJİK PLAN' MÜJDESİ

30 Mayıs 2019, Perşembe 06:30

     


İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Levent Bendeş önderliğindeki Tüm Serbest Çalışan Plancı, Mimar ve Mühendisler Grubu, yaşadıkları sorunları anlatmak üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir araya geldi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Levent Bendeş önderliğindeki Tüm Serbest Çalışan Plancı, Mimar ve Mühendisler Grubu, yaşadıkları sorunları anlatmak üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir araya geldi. Başkan Tunç Soyer İzmir'in imar planlarına yönelik Stratejik Plan çalışmalarına bu hafta başladıklarını ve Eylül'e kadar tamamlanacağını kaydederek, "Sizleri de ilgili birimlerle bir araya getirip planlarda nelerin olmasını istiyorsanız iletmenizi istiyorum. Artık birlikte hareket etme zamanı geldi. Bu birlikteliği İzmir olarak sağlayıp diğer kentlere de örnek olmalıyız. Bunu biz başaramazsak başka hiç bir kent başaramaz" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya 'Tüm Serbest Çalışan Plancı, Mimar ve Mühendisler Grubu'nun 50 üyesinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin katıldı. Aynı zamanda İZTO Meclis Üyesi olan Levent Bendeş, inşaat sektöründe imar mevzuatından yapı denetimine kadar birçok alanda sorunlar yaşandığını belirtti. Bendeş, "Öncelikle imar planları ile mevzuatlar masa başında hazırlandığı için sahada bunların uygulanmasında birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunları önlemek için bizleri de planlama çalışmalarına dahil edin. Ayrıca hükümet tarafından çıkarılan yönetmelikler de maalesef ilçe belediyeleri tarafından farklı uygulanıyor. Ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucu ruhsat alma işlemlerimiz bazen bir yılı geçiyor" diye konuştu.

“Başardığımızda ise diğer kentlere de örnek oluruz”

Kente iz bırakmak için göreve geldiklerini aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yapılacak işlere ruh katmak zorunda olduklarını söyledi. Eylül ayına kadar İzmir Stratejik Planı'nı tamamlayacaklarını kaydeden Soyer, "Buradaki herkes kendi çalışma alanıyla ilgili planlarda ne olmasını istiyorsa bununla ilgili rapor sunabilir. Ben kimseyi dışarıda bırakıp bir şey yapma peşinde değilim. Mümkün olduğunda çok sesin olacağı bir Stratejik Plan yapılmasından yanayım. İmar Planları eğer bir kentin Anayasası ise siz de bununla ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Beraber, el ele çalışmayı başarmak zorundayız. Bu birlikteliği İzmir'de sağlayamazsak Türkiye'de başka hiç bir kent yapamaz. Başardığımızda ise diğer kentlere de örnek oluruz." dedi.

“Bu konuyu Meclis'e sunduk”

Danıştay'ın iptal ettiği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin revize edilmesini beklerken, kentte imarla ilgili yasal boşluk yaşanmaması için iptal edilen maddelere yönelik yeni yeni bir Yönetmelik hazırladıklarını belirten Soyer, "Bu konuyu Meclis'e sunduk. Haziran veya Temmuz gibi sonuçlanmasını umuyoruz. Burada amacımız gemiyi karaya oturtmadan kentteki işlemleri sürdürebilmek. Temmuz ayından itibaren her ay belirleyeceğimiz gün ve saatlerde de sizlerle bir araya gelip atılması gereken adımları konuşmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler