14 Haziran 2024, Cuma

Ormanlara gönüllü kalkanı

30 Mayıs 2024, Perşembe 08:44

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı önlemlerini yoğunlaştırdı. Olası yangınlara eğitimli, planlı ve bilinçli müdahale edilmesini sağlamak için orman gönüllüleri oluşturan Büyükşehir, alevlerle savaşında daha başarılı sonuçlar elde etmeye başladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, olası yangınlara erken müdahale için önlemlerini artırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, 30 ilçedeki 62 istasyonda 300 araç ve bin 95 yangın söndürme personeliyle olası yangınlara karşı 24 saat hazır bekliyor. İzmir İtfaiyesi’nin ormanlara yönelik bir diğer koruma kalkanı ise köylüler. Kırsal bölgelerde muhtarlar ve yurttaşlardan oluşturulan orman gönüllüleri, belediye tarafından kendilerine verilen tankerlerle, yangınları henüz başlama aşamasındayken söndürme imkanı yakalıyor. Orman gönüllüleri İzmir İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından belirli aralıklarla teorik ve uygulamalı eğitimden geçiriliyor.

Köylüler de yangına müdahale için eğitimden geçirildi

Şu ana kadar köylere 5 ton su kapasitesine sahip 338 tanker dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, bu çalışmanın yangınlara müdahale hızını geliştirdiğini söyledi.  Köylülerin de yangına müdahale etmek için eğitimden geçirildiğini ifade eden İsmail Derse, “Kent merkezindeki yangınlara müdahale hızımız 5 dakika. Kırsal alan yangınları için varış süresi yaklaşık 13 dakika. Buraya en yakın itfaiye grubu Bornova’da. Ekiplerin Bornova’dan çıkıp buraya gelmesi yaklaşık 13 dakika. Tam o sırada bizim ihtiyacımız olanı tankerler, muhtarlar ve gönüllülerimiz sayesinde devreye giriyor. Böylelikle yangına müdahale hızı artıyor. 2023’te 210 yangın çıktı. Bu yangınların yüzde 66’lık bölümü köylülere verilen tankerler sayesinde söndürüldü” dedi. Derse, geçtiğimiz yıl çıkan yangınların yüzde 48’nin sigara izmariti kaynaklı olduğunu da hatırlatarak, deodorant kutuları, çakmak, sigara izmariti gibi tehlikeli ürünlerin doğaya atılmaması uyarısında bulundu.

Acil İzmir ile hızlı müdahale

İtfaiye Orman Köyleri ve Kırsal Alan Yangınları Müdahale Şube Müdürü Yaşar Korkmaz da Akıllı İhbar Sistemi (AİS) ile yangınlara hızlı ve etkili şekilde müdahale ettiklerini vurguladı. Korkmaz, “Ormanlık alanlarımızın yüzde 46’sını 12 istasyondan gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izliyoruz. Sistem yangını algıladığı zaman en yakın muhtarlarımıza haber veriyoruz. Ekipler bölgeye gidene kadar onlar müdahale ediyor. Bilindiği üzere 30 Ekim depreminin ardından olası afetlerde zor durumda kalanlarla iletişim sağlayarak onlara ulaşmak amacıyla Acil İzmir mobil uygulamasını da geliştirdik. Uygulamanın kapsadığı afet türleri arasında artık yangın da yer alıyor. Uygulamada ‘Yangına Şahit Oldum’ ve ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonları bulunuyor. ‘Yangına Şahit Oldum’ butonu aracığıyla yangın bölgesinin fotoğrafı ve konumu İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile paylaşılabiliyor. ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonuna basıldığında ise basan kişinin konumu otomatik olarak itfaiye ile paylaşılıyor ve hızla yangına müdahale ediliyor. Lütfen bu uygulamayı cep telefonlarınıza indirin, olası yangınlarda kullanın” diye konuştu.

(DERYA SÜNER) 
Son Eklenen Haberler