131019098
13 Ağustos 2022, Cumartesi

Yeşiltepe, “Sendikalaşarak; örgütlenerek mücadelemizi büyüteceğiz”

30 Haziran 2022, Perşembe 06:56

     


DİSK’e bağlı Emekli Sen’in Aliağa Şubesi, Emekliler Haftası kapsamında sendika binasında açıklamada bulundu. Basın açıklamasında örgütlenmenin önemine vurgu yapılarak, “Sendikalaşarak; örgütlenerek mücadelemizi büyüteceğiz” denildi.

DİSK’e bağlı Emekli Sen’in Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe, Emekliler Haftası kapsamında basın açıklamasında bulundu. Sendika binasında yapılan açıklamayı Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe okudu. Yeşiltepe, hükümetin emeklileri ölümü bekleyen vatandaşlar olarak gördüğünü belirterek, basın açıklamasını kefene benzeyen bir kumaş giyerek okudu. Yeşiltepe, “Dünya çapında her yıl 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arası Emekliler Haftası, ülkemizde ise 30 Haziran Emekliler Günü olarak kutlanıyor. Ne var ki biz emekliler için bizlere ayrılmış bu günleri kutlamak mümkün değil. Zira emekliler her gün olduğu gibi bu günlerde de açlık sınırının altına gelirlerle yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Her sene olduğu gibi bu sene de Emekliler Haftasını, yılın her gününü ‘emekliye müjde’ manşetleriyle donatan yandaş medyanın sözde müjdelerinden, iktidarın ‘emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ söylemlerinden çok uzakta; ‘çalışmıyorsanız yaşamayın’ mantığıyla belirlendiği aşikâr olan, krizin faturasını daha cebimize girmeden bizlere kesen ekonomi politikalarının yarattığı tahribatla geçiriyoruz. Ne bayramda, ne yılbaşında, ne de Emekliler Haftası’nda… Bizler bölüşecek ekmek bulmakta dahi güçlük çekerken kutlama yapamıyoruz. Yalan vaatlerden, sermaye yanlısı politikalardan, ranttan, talandan ve duble yoldan başka bir şey üretmeyenler biz emeklilerin kendimiz hakkındaki politikalarda söz sahibi olup politika üretmemize de karşı çıkıyorlar. Çünkü biliyorlar, bu ülkede 14 milyon emekli bir araya gelirse ne yalan vaatlerini dinletebilirler, ne rant ve talanla beslenebilirler, ne de iktidar kalabilirler.” Dedi.

“Biz sizin değil; biz bu ülkenin emeklileriyiz”

Sözlerine devam eden Başkan Sabahattin Yeşiltepe, “DİSK Emekli-Sen bugün bu yüzden bir kez daha haykırıyor: özelleştirmelerle, duble yollarla, şehirleri betonlaştırarak beslenenlerin karşısında; zeytinlikleri, ormanları, yeşili koruyacağız. Yaşanabilir bir ülke için emekliler mücadele etmeye devam edecek. Sağlıktan ulaşıma kamusal olan ne varsa ticarileştirenlerin karşısında nitelikli kamusal hizmet için mücadele edeceğiz! İnsan hakkı ihlallerine, sendikal hak ve özgürlüklerimizin önüne geçmeye çalışanlara karşı sendikalaşarak; örgütlenerek mücadelemizi büyüteceğiz! DİSK Emekli-Sen bugün bir kez daha haykırıyor: Böylesi bir kriz döneminde enflasyon oranında yapılan zamlar müjde değil; açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edeceğimizin ispatıdır. Sarayın sesi istatistik kurumunun açıkladığı verilerle, her geçen gün ivmelenerek artan enflasyon oranları karşısında bugün verilen zammın yarın hiçbir değerinin kalmayacağı aşikâr olduğu halde “emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyenlere sözümüz var: Biz sizin değil; biz bu ülkenin emeklileriyiz. Biz siz beslenin diye değil halkımızın yarını için çalışmış; yıllarca alın teri dökmüş emekçileriz, işçileriz. Dün bugünü inşa edenler, bugün ise yarın için mücadeleye devam edenleriz.” İfadelerini kullandı.

“Müjde değil toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz”

Açıklamasına taleplerini sıralayarak devam eden Başkan Yeşiltepe, “Bizden çaldıklarından parça parka koparıp bize müjde verenlere sözümüz var: Müjde değil toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz. Alacağız! Bizler; sınıf ve demokrasi mücadelesinden emekli olmayanlar, bu ülkenin yarınları için, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kazanacağız da! Kazandığımız gün; üretenlerin yöneteceği gün geldiğinde Emekliler Haftası bir mücadele değil bir kutlama haftası olacak! Emekliyiz, Haklıyız, Kazanacağız! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! Yaşasın DİSK!” şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler