131019098
23 Ocak 2021, Cumartesi

BAYRAM İÇİN TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM

30 Temmuz 2020, Perşembe 06:57

     


Aliağa Belediyesi vatandaşların sorunsuz bir Kurban Bayramı geçirmesi için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Aliağa Belediyesi bünyesindeki tüm ekipler arefe günü ve bayram süresince görev alanlarında gerekli tüm tedbirleri aldı. Hizmet alanlarında denetimler ve hizmetleri aksatmadan yürütecek olan ekipler, 24 saat esasına göre nöbetçi ekipler şeklinde vatandaşların yanında olacak.

Kabristana ücretsiz ulaşım

Aliağa’da vatandaşlar kabristan ziyaretlerini arefe günü ve bayram süresince belediye otobüsleri ile ücretsiz olarak gerçekleştirebilecek. Saat 10.00’dan akşam 16.00’a kadar 2 saat aralıkla vatandaşlar mezarlık ziyaretlerini yapabilecek. Aliağa Gençlik Merkezi ve Yeni Mahalle Garaj Mevkiinde bulunan Askeri Lojmanlar önünden kalkacak belediye otobüsleri vatandaşları ücretsiz olarak kabristanlığa taşıyacak ve geri dönüşlerini sağlayacak. Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler de arefe günü dahil, Kurban Bayramı boyunca hayvan satış ve kesim alanlarında biyolojik ve evsel atıkların alınarak bertaraf edilmesini sağlayacak. Ekipler, eski ve yeni mezarlık temizlikleri ile birlikte Aliağa’nın tüm cadde ve sokaklarının dezenfekte işlemini gerçekleştirecek.

Zabıta denetimlerini sıklaştıracak

Aliağa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de bayram öncesi ve bayram süresince 24 saat görevinin başında olacak. Zabıta ekipleri İlgili genelgeler gereği özellikle Aliağa’da belirlen kurban kesim yerleri ile münferit kesim yapan vatandaşların Covid-19 pandemi tedbirlerine uyup uymadığını denetleyecek. Uymayanlar hakkında cezai işlem yapacak. Kurban Bayramı öncesi ve arefe günü Hayvan Pazarı, Yeni Mahalle Çarşamba Pazarı ve yine arefe günü Şakran ve Helvacı Mahalleleri ile birlikte Merkez Pazaryerlerinde denetim ve kontroller gerçekleştirecek. Ekipler, veterinerlik birimi ile birlikte kurban kesim yerleri ile münferit kesim yapılan yerlerde belgesi olmayan, sağlıksız ve hastalıklı hayvanların satışının önüne geçmek için bayram sonuna kadar denetimlerde bulunacak. Yine Aliağa sahili ve plajlar bölgesinde vatandaşların yoğun olduğu noktalarda pandemi tedbirleri bağlamında özellikle maske ve sosyal mesafe kuralları konusunda denetimler yapacak olan zabıta ekipleri 7 gün 24 saat esasına göre hizmet verecek. Ayrıca vatandaşlar, belirlenen yerlerin dışında kurban kesenler, kurbanlık hayvanlara işkence ve eziyet edenler ile ilgili veya her türlü şikayet, istek ve dileklerini ALO 153 Hilal Masa hattı üzerinden Zabıta ekiplerine iletebilecekler. Aliağa Belediyesi ayrıca kurban derilerini toplamak üzere Türk Hava Kurumu Aliağa Şubesi’ne araç ve ekipman desteği sağlayacak.

Sağlıksız hayvan kesimlerine izin verilmeyecek

Aliağa Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü de bayram öncesi ve bayram süresince Veterinerlik hizmetlerini aksatmadan yürütecek, kesim yerlerinde sağlıksız ve hastalıklı hayvanlar konusunda denetimler yapacak. Nöbetçi veteriner 24 saat hizmet verecek. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler ayrıca sokak hayvanlarının bakımı ve kontrolünü de bayram süresince sağlayacak. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de özellikle kurban kesim yerlerinde konteyner bulunduracak, bayram süresince nöbetçi ekipler hizmet verecek. Hayvan pazarında oluşan atıklar ve pislikler de periyodik olarak temizlenecek.

aliagasemtpazari.com bayram süresince hizmet verecek

Covid-19 pandemi sürecinden bu güne kadar Aliağa’da 30 binden fazla vatandaşın hizmetine koşan, yöresel ürünler, sebze, meyve ve bakliyat ürünlerini vatandaşların evlerine kadar götüren Aliağa Belediyesi’nin online alışveriş merkezi aliagasemtpazari.com, Kurban Bayramı süresince de vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler