24 Temmuz 2024, Çarşamba

İlk Millet Bahçesi Bergama'da yapılıyor

30 Eylül 2022, Cuma 06:58

     


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Bergama ilçesinde yapımına başlanan Millet Bahçesi'nde ilk kazma vuruldu.

Bergama ilçesinde 57 dönüm alanda hayata geçirilecek, İzmir'in ilk Millet Bahçesi olma özelliği taşıyan proje kapsamında çalışmalara başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 167 milyon liraya ihale edilen Millet Bahçesi'nin 29 Ekim 2023'te açılması hedefleniyor. İlçe merkezindeki stadyum alanı ve çevresini kapsayan 57 dönümlük alana Millet Bahçesi yapılması için Bergama Belediyesi tarafından çalışma hazırlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işin yürütücülüğünü üstlenirken proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bazı dernekler tarafından mahkemeye taşındı. Mahkemenin sonuçlanmasının ardından TOKİ tarafından ihale gerçekleştirildi. İhaleyi kazanan firma, yer tesliminin ardından İzmir'in ilk Millet Bahçesi için çalışmalara başladı. Yüzde 85'i yeşil alan olacak Millet Bahçesi'nde 300 araçlık yer altı otoparkı, yürüyüş ve bisiklet yolları, adrenalin parkı, doğal gölet, çocuk oyun alanları, kütüphane gibi eğitim alanları planlandı. Ayrıca Bergamalı ünlü hekim Galenos için tıbbi bitkilerin sergileneceği bahçe dizayn edildi.

“Hemşehrilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayacak bir alan olacak”

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Millet Bahçesi yapılacak alanın kentin tam kalbinde bulunduğunu ancak yıllardır hak ettiği şekilde kullanılamadığını söyledi. Göreve geldikten sonra yeşil alan sayısını artırmak için çalışma başlattıklarını ifade eden Koştu, "Burası eski bir stadyumdu, etrafında eski küçük dükkanların bulunuyordu ve Bergama'ya da yakışmıyordu. Bu proje İzmir'de de bir ilk. Hemşehrilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayacak bir alan olacak. Alanda hafriyat çalışmaları başlamış durumda. Millet Bahçesi'ni Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 29 Ekim 2023'te tamamlayıp hemşerilerimizin hizmetine açmak istiyoruz." dedi.

“Belediyemizin mülkü olacak”

Koştu, Millet Bahçesi'nin yapılmasını engellemek için davalar açıldığına, bu nedenle projenin 1 yıl geciktiğine dikkati çekerek, "Projemiz geçen yıl 67 milyon liraya ihale edilmişti. Davalar yüzünden yer teslimi yapılamadı. Bir yıl sonra olsa da projeyi hayata geçirdik. Maliyet artışları nedeniyle 167 milyon liraya ihalesi gerçekleştirilmiş oldu. Tamamlandığında belediyemizin mülkü olacak." ifadelerini kullandı. Bergama için önemli olan bu çalışmada İzmir Büyükşehir Belediyesini yanlarında göremediklerini vurgulayan Koştu, bu durumun kendilerini üzdüğünü ifade etti.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi destek değil köstek oldu”

Koştu, yüzde 85'i yeşil alana ayrılmış olan bir projeye karşı çıkılmasına anlam veremediklerinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi destek değil köstek oldu. Buraya bir gökdelen yapılmayacak. Halkın hizmetine açılacak, otopark yapılacak, ticari alanlar olacak. En önemlisi de çok büyük bölümü yeşil alan olacak. Projenin önüne geçilmesi noktasında davalar açıldı. Ama davaların hepsi bakanlık lehine sonuçlandı. Şimdi projeye başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz." Projenin şantiye şefi İsmail Gür ise Millet Bahçesi'ni hedeflenen tarihte bitirmek için 100 işçiyle 3 vardiya çalıştıklarını söyledi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler