22 Haziran 2024, Cumartesi

“Alp Oğuz Toprakla Buluşuyor”

30 Aralık 2022, Cuma 06:01

     


Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi öğrencileri, “Alp Oğuz Toprakla Buluşuyor” projesi kapsamında ilk tohumlarını toprakla buluşturdu.

Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi’nde, “Alp Oğuz Toprakla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerin ilk fide tohumları toprakla buluştu. Proje kapsamında öğrencilerin öncelikle geleneksel tohumları kullanarak fide yetiştirmeleri ve daha sonra ürün elde etmeleri amaçlanıyor. Elde edilen ürünler de yine öncelikle geleneksel yöntemler kullanılarak uzun süre kullanılabilecek hale getirilecek.

ERASMUS projesi için de hazırlık yapılıyor

Yapılan çalışmalar ile yalnızca ürün yetiştirmeyi değil ürünler arasındaki farklılığı da ortaya koymayı amaçladıklarını söyleyen Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi Müdürü Ali Gürlek, “Önceki yıllarda yapılan projede lüle taşı tozunun bitkilerin yetişmesini hızlandırdığı tespit edilmişti. Bu çalışma buna benzer deneysel araştırmaları da kapsıyor. Alp Oğuz Anadolu Lisesi’nin Aliağa BİLSEM ile birlikte yürüttüğü bir çalışma ile yurt dışından bulunacak ortak okullar vasıtasıyla bir ERASMUS projesi için de hazırlık yapılıyor.” dedi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler